Covid-19 nedeniyle ilk kaybımızı, 11 Mart günü yaşadık.

Bugün 13 Kasım ve 10 aylık olan Covid-19 virüsümüz var.

10 aylık tabloya baktığımızda; kayıplarımız, devam ediyor.

      Şimdi aşı zamanı ...

      Aşı, insanoğlunun sağlık alanındaki şüphesiz en değerli buluşudur.

      Aşılama programları; aşı ile önlenebilir bulaşıcı hastalıkları engellemeyi, dolayısıyla bu hastalıkların neden olduğu ölümleri ya da kalıcı sekelleri önlemeyi amaçlar.

      Maske-Mesafe-Temizlik üçgeninde bile kaybolurken, bir de aşı çıktı ortaya.

      Aşı, kurtarıcı mı?

      Aşı, olsak mı? Olmasak mı?

      Kafalar karışık ...

      Aşıyı seçebilecek miyiz? İmzalanan anlaşmalarla sağlanacak aşı miktarının toplam ihtiyacın ancak yüzde 60’ını karşıladığı göz önüne alınırsa, aşı seçme hakkımız olmayacak ve önerilen aşıyı yaptırmak zorunda kalacağız.

      Hukukçularmevcut mevzuat ve hukuki öngörülebilirlik kapsamında Covid-19’a karşı geliştirilebilecek bir aşının, hukuken zorunlu aşı kapsamında olmadığı ve kanun kapsamına alınmadan böyle bir zorunlu aşı uygulamasının ise anayasanın ihlali anlamına gelecektir. Bu nedenle Covid-19’un aşısının herkese yapılabilmesi için bu kanuni boşluğu dolduracak düzenleme yapılmalıdır. Bu kanuni düzenlemede Covid-19 aşısı açıkça zorunlu aşılar kapsamına alınmalı ve aşı olmaya yönelik zorlayıcı tedbirlere yer verilmelidir’ diyor.                                                                                                 

      Sonuçları açıklanmaya başlayan Covid-19 aşı deneylerinde yeterli sonuca ulaşılması, pek çok kişinin kısa sürede sosyal mesafe ve maske gibi önlemlere ‘ihtiyacımız olmayacak’ düşüncesine yol açtı.

      Fakat bilim insanları ve küresel sağlık uzmanları, başlangıçta kısıtlı sayıda dağıtılan ve öncelikli olarak sağlık çalışanları, hastalar ve yaşlılara yapılan aşıların, bizi kısa sürede eski hayatımıza döndürmeyeceği konusunda, uyarıyor.

      WHO Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus, "Aşı mevcut önlemlerimizin yerini almayacak, onlara ek olacak" diyor ve ekliyor; "Aşı tek başına bir pandemiyi sonlandıramaz. Gözetim, test, takip, karantina ve tedbirlere devam etmemiz gerek."

      Bugün 13 Ocak ve 10 aylık olan Covid-19 virüsümüz, aramızda olmaya devam edecek.

      Peki ne zaman bitecek bu virüs?

      Sağlığımız, sevdiklerimiz ve ülkemiz için kurallara uyarsak, bitecek.

      Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.