Covid-19 nedeniyle ilk kaybımızı, 11 Mart günü yaşadık.

      Bugün 11 Eylül ve Covid-19 virüsü, 6 aydır aramızda.

      6 aylık tabloya baktığımızda, kayıplar artarak devam ediyor.

      Koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemlerin neredeyse tamamı, Haziran’da kaldırılırken, son dönemde açıklanan resmi veriler, yeni vaka, can kaybı ve ağır hasta hasta sayılarında yükseliş olduğuna işaret ediyor.

      Vaka ve can kaybındaki günlük artış, 11 Eylül itibariyle; Mayıs ortasından bu yana en yüksek düzeyine ulaştı.

      Sağlık Bakanımı Fahrettin Koca, "birinci dalganın ikinci zirvesinin yaşandığını" ayrıca "gelenek ve göreneklerimizin önemli parçalarından olan bayramlar ve düğünlerdeki hareketlilik ve dikkatsizliklerimiz, bizi bu eşiğe getirdi" dedi.

      Türkiye'de 1 Haziran itibarıyla seyahat kısıtlamaları ve sokağa çıkma yasakları sona erdirildi, Temmuz ayında da sinema, tiyatro ve düğün salonları yeniden faaliyet geçti.

      Salgın; her gün, her saat, her dakika şiddetini güçlendirirken, denetim için ön safta yer alan polis ve jandarmanın çabalarına rağmen, vatandaşlar olarak bizler, ısrarla ve inatla tedbirleri uymamak için direndik, mesafe kuralına uymadık, maske takmadık veya kolumuza taktık, el ve diğer hijyen kurallarına uymadık.

      Düğünlerden vazgeçmedik, halay keyfinde ısrar ettik, toplu ve kalabalık pikniklerden, parklarda iç içe oturmaktan vazgeçmedik, zorunlu olmadığı halde kent merkezindeki cadde ve sokakları kalabalıklaştırdık.

      Her gün açıklanan tablodan yola çıkarsak; ne kadar test yapılırsa o kadar vaka tespit edileceği ve ne yazık ki vefat sayısının da bu oranda artacağı ama virüsün bir noktada biteceği sonucuna ulaşabiliriz.

      Peki ne zaman bitecek bu virüs?

      Sağlığımız için, sevdiklerimiz için, ülkemiz için kurallara uyarsak bitecek.

      Birkaç gün önce, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi'nde (ÇOMÜ) yeni tip korona virüs (Covid-19) tespit eden bir kit geliştirildi. Yaklaşık 8 dakika gibi kısa sürede ve neredeyse yüzde yüze yakın bir sonuç veren kitin yakın zamanda seri üretimine başlanacağı bildirildi.

      Covid-19 virüsü, 6 aydır aramızda ve bu gidişle de aramızda olmaya devam edecek.

      Ne demişler? Kendi düşen ağlamaz…

Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.