Covid-19 nedeniyle ilk kaybımızı, 11 Mart günü yaşadık.

Bugün 12 Ekim ve 7 aylık olan Covid-19 virüsümüz var.

7 aylık tabloya baktığımızda; kayıplarımız, azalmadan devam ediyor.

Virüs salgını nedeniyle alınan önlemlerin neredeyse tamamı, Haziran’da kaldırılırken, son dönemde açıklanan verilerde; yeni hasta sayısı, 1500-1700 seviyesinde.

      Hasta sayılarındaki artış, 12 Ekim itibariyle; Mayıs ortasından bu yana en yüksek sayılarda devam ediyor.                                                                                                                      

      Sağlık Bakanımı Fahrettin Koca, "birinci dalganın ikinci zirvesinin yaşandığını" ayrıca "gelenek ve göreneklerimizin önemli parçalarından olan bayramlar ve düğünlerdeki hareketlilik ve dikkatsizliklerimiz, bizi bu eşiğe getirdi" dedi.

Türkiye'de 1 Haziran itibarıyla seyahat kısıtlamaları ve sokağa çıkma yasakları sona erdirildi, Temmuz ayında da sinema, tiyatro ve düğün salonları yeniden faaliyet geçti.

Salgın, şiddetini korurken; vatandaşlar olarak bizler, ısrarla ve inatla tedbirleri uymamak için direndik, mesafe kuralına uymadık, maske takmadık veya kolumuza taktık, el ve diğer hijyen kurallarına uymadık.

Düğünlerden vazgeçmedik, halay keyfinde ısrar ettik, piknik yapmaktan, parklarda iç içe oturmaktan vazgeçmedik, zorunlu olmadığı halde kent merkezindeki cadde ve sokakları, kalabalıklaştırdık.

      21 Eylül günü, resmi ve özel olmak üzere; ilkokul 1. sınıf öğrencileri, okul öncesi öğrencileri, özel eğitim okulları ana sınıfı ve 1. Sınıfları, yüz yüze eğitimle ders başı yaptı. Uyum programı sayesinde korkulan olmadı ama çok dikkatli olmaya devam edilmeli.

      Bugün 12 Ekim Pazartesi ve tüm ilkokul, köy okulları, 8 ve 12. sınıflar ile özel gereksinimi olan çocuklar için yüz yüze eğitim başladı.

      Alınacak önlemlerle de okul öncesinden, üniversiteye kadar yüz yüze eğitime geçilecek.

7 aylık olan Covid-19 virüsümüz, aramızda olmaya devam edecek.

      Peki ne zaman bitecek bu virüs?

      Sağlığımız, sevdiklerimiz ve ülkemiz için kurallara uyarsak, bitecek.

      Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.