Çocukluk ve ergenlik döneminde, kızlı-erkekli oynadığımız oyundur, adam asmaca.

      Yeni kuşaklar, adam asmaca oyununu nadiren bilirken, artık hepsi ismini biliyor ve oynamasını öğrenecek.

      Malum virüs nedeniyle eve kapanan çocuklar, gidemedikleri okula EBA TV’den, uzaktan eğitimle devam edeceklerdi ki eğitimin ilk günü karşılarına, Adnan Menderes’in detaylı idam belgeseli çıktı.

      EBA (Eğitim Bilişim Ağı) TV'nin ortaokul kanalındaki bu gösterim, kime yapıldı?

      Hedefteki kişi, Milli Eğitim Bakanı.

      Bakanın açıklamasındaki ‘’ bu yoğun süreçte üzülerek ifade ediyorum ki, görev dağılımında kendilerine güvenerek denetleme ihtiyacı duymadığım ekibin hazırladığı etkinlik saati görüntülerini, ben de onaylamıyorum’’ ifadesi, gayet açık ve net.

      Buna benzer olayların yaşandığı Milli Eğitim Bakanlığında; eğitim sisteminin ileriye değil, geriye gitmesini isteyen kişi ve gruplara karşı, temizlik başlanmıştı.

      Son yaşanan olay, bu temizliği yaptırmamak.

      Devletin gücünü göreceğiz. 

      Tekrar, adam asmaca oyununa dönmek istiyorum.

      Bu oyun, bizim kültürümüze ait değil. Oyunun kökeniyle ilgili net bilgi olmasa da Victoria Devri'nde ortaya çıktığı ve 17’nci yüzyıl Avrupa'sında, yaygın şekilde oynandığı biliniyor. Ayrıca Amerika kıtasında beyazların, Kızılderili katliamları sonrasında boşalan arazilerde bu kez birbirlerini katlederek yerleşik hayata geçme maceraları içinde asam asma geleneği, gerçekten önemli bir yer tutuyordu.

      Geleneksel çocuk oyunlarımızın, öğrenciler tarafından oynanması, hem somut olmayan kültürel mirası tanımalarına ve sahip çıkmalarına olanak sağlarken hem de eğitimde hedeflenen yaşam becerilerini edinmelerine, önemli bir destek sağlayacaktır.    

      Somut olmayan kültürel miras açısından büyük önem taşıyan geleneksel çocuk oyunlarını yaşatarak, korumak gerekiyor. Gelecek kuşaklara aktarmak için, bu oyunların oynanabileceği alanlara ihtiyaç var. Çocukları geleneksel oyunlarla buluşturmak için her mahalleye oyun kütüphanesi yapmak, faydalı olacaktır.

      Sadece internet yoluyla sosyal iletişim kuran günümüz çocukları, komşu çocuklarıyla da bağ kurmalıdır. Geleneksel çocuk oyunları güncellenerek yaşatılırsa, nesilden nesile aktarılmış olur ve gelecekte; sosyal, zihinsel, fiziksel ve ruhsal açıdan daha sağlıklı bir toplum yapısı devam eder.

      Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.