Corana önlemleri dünden itibaren gevşetilmeye başlandı. “Her türlü önlem alındı.”  Ben onu bunu bilmem arkadaş! AVM’ler kapalı ortamlar. Havalandırma sistemleri virüsün yayılmasına ortam sağlıyor. Bunu uzmanlar açıklıyor. Dolayısıyla da imkanınız olduğu sürece ve mecbur kalmadıkça gitmeyin. Velev ki gittiniz, ivedi olarak alacağınızı alıp orayı terk edin. Marketlerde kaldığınız süre kadar en çok orada kalın. Gitmemek en doğrusu da öyle yada böyle gitmek mecburiyetinde kalırsanız da hemen fırlayın.

Çünkü çalışanlar, diğer müşteriler, oraya mal getirenler, post cihazları, para, poşet sair her türlü yolla virüs size bulaşabilir. Kendi aracınızla gitseniz oraya kadar güvendesiniz. Toplu taşıma araçları ile giderseniz orada da tehlike mevcut. İhtiyacınız olan ürünü internetten, yada size en yakın işletmeden alabilecekken, AVM’ye gezmek, hava almak, değişiklik olsun diye yada zaman geçirmek için eskiden olduğu gibi gitmek niyetindeyseniz vaz geçin. Zira, vaziyet vahim. Ortam eskisi gibi değil.

Arkadaşım! İki aydır kuruş kazanmadık. Açlıktan öleceğiz. Kiramız, personelimiz, işletmenin  diğer giderlerini  karşılamamız lazım. Sen de AVM’leri öcü gibi gösteriyor ve müşterilerin kafasını karıştırıyorsun. Diyenler olacaktır. Sadece ben söylemiyorum. Uzmanlar, yetkililer de benzer uyarılarda bulunuyorlar. Uyulur, uyulmaz, herkesin kendi bileceği şey. Esnafa can suyu lazım. Çorbanın kaynaması gerekiyor. Ancak, sağlık her şeyden önemli. İşletme zararları maddi zarar. Bir şekilde giderilebilinir. Hastalanan, tedaviye cevap vermediği için de yaşamı sona eren insanı geriye getirmek mümkün değil. Ama, dükkanların maddi zararlarını telafi etmek mümkün.

Bu nedenle vatandaş kapalı ortamlarda çok bulunmayacak. AVM’ler tıpkı hastaneler gibi. Mecbur olmadıkça nasıl hastanelere gitmiyorsak, AVM’lere de gitmeyeceğiz. Gidersek de işimizi halledip orayı terk edeceğiz.

Sadece AVM’ler için de değil bu uyarılar. Kuaförler, berberler için de geçerli. Oralarda da tehlike var. Corana ummadığınız yerde size musallat olabilir. Çok dikkatli olmalısınız. Elimizi sık sık yıkamayı, maskemizi takmayı ve elimizi yüzümüze burnumuza, ağzımıza gözümüze götürmemeyi sürdürmeliyiz. Dilerim vaka sayısı artmaz ve tekrar açılan işyerlerini kapatmak zorunda kalmayız. Saygılarımla.