Koronavirüsle mücadele kapsamından seferberlik ilan eden Türkiye, Çin'den getirilen koronavirüs ilaçlarını ambulans uçakla Balıkesir’in de yer aldığı 40 şehre dağıttı.

İLAÇLAR KOCA SEYİT HAVALİMANINA GETİRİLDİ
Türkiye’nin Çin’den aldığı Koronavirüs ilaçlarının dağıtıldığı 40 şehirden içinde Balıkesir de var. Ankara’dan Balıkesir’e gönderilen Sağlık Bakanlığına ait ambulans uçak 24 Mart Salı günü saat 05.45 sıralarında Koca Seyit Havalimanı’na indi. Uçaktaki COVID-19 ilaçları İl Sağlık Müdürlüğü tarafından oluşturulan özel ekiplere teslim edildi.

ÇANAKKALE’NİN İLACI DA BALIKESİR’DEN
Kalkınma Ajansı (GMKA) partnerimiz olan komşu il Çanakkale’nin korona ilaçları da aynı uçakla Balıkesir’e teslim edildi. Sabahın ilk ışıklarıyla Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’na inen Sağlık Bakanlığı’nın ambulans uçağındaki yeni tip COVID-19 virüsüne karşı Çin’de üretildikten sonra ülkemize getirilen ilaçların bir miktarı Çanakkale’ye götürüldü.

İLAÇLAR KORONALI HASTALARA UYGULANDI
Koronavirüs ilaçları Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi İntaniye Servisinde yataklı tedavi ve takip altındaki pozitif vakalara uygulanmaya başlandı. Sonuçların kısa süre içerisinde alınması beklenirken Balıkesir genelindeki pozitif olan vakaların “yatışlı takipleri” sadece merkezindeki Atatürk Şehir Hastanesi’nde yapılıyor. Hemen hemen her hastanede takibi yapılabilen pozitif vakalarda “yatış” ve “takip” düşünülen hastalar Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi’ne alınıyor. Bu arada, ambulans uçak ile getirilen korona ilaçları İl Sağlık Müdürlüğünün koordinesinde hasta sayısına göre uygun/ihtiyaç duyulan her yere (Tıp Fakültesi Hastanesi, özel, kamu, vs.) veriliyor.

 

BALIKESİR’DE KORONAVİRÜSLÜ VAKA SAYISI KAÇ?
Türkiye geneline yayılan koronavirüs salgın hastalığı ilgili Balıkesir’de de birçok kişinin testi potizif çıkarak takibe alındı. Balıkesir’e getirilen korona ilaçlarının miktarı ise ihtiyaç ölçüsünde ve yeterli sayıda olduğu öğrenildi. Balıkesir’de koronavirüs hastalığına yakalanan tespitli pozitif vaka sayısı Türkiye ile paralel seyrediyor. Covid-19 şüphesiyle 20-30 civarında vaka bulunduğu öğrenildi. Test sayısı arttıkça şüpheli vaka sayısının da daha üst rakamlara ulaşabileceği tahmin ediliyor. Hastaların kullanılan ilaçlarla beraber uygulanan tedavilerine cevap vererek hastalığı atlatmaları ümit ediliyor.

SAĞLIK BAKANI DUYURDU
Çin'den gelen koronavirüs ilaçlarının dün gece ambulans uçaklarla Türkiye'de 40 şehre dağıtıldığını Sağlık Bakanı Koca duyurmuştu.  Türkiye'de koronavirüs hastalığından bugüne dek 59 kişi hayatını kaybetti. Toplam hasta sayısı ise 2.433 kişi olarak açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Çin'den Kovid-19 için getirilen ve Ankara'ya ulaşan ilaçlar, gece saatlerinde ambulans uçaklarla 40 şehre dağıtıldı. Yeni ilaçlar, yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören Kovid-19 hastaları için kullanılacak” açıklamasında bulundu.  
 

**
BAKAN KOCA ÇİN BÜYÜKELÇİSİ İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kısa süre önce makamında Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Deng Li’yi kabul etmişti. Koca,ziyaretle ilgili, “Dünyayı tehdit eden Koronavirüs salgınına karşı iş birliğimizi artırma, dayanışmayı geliştirme konusunu ele aldık. İnsanlık bu sorunu bilgiyi ve deneyimi paylaşarak yenecek” ifadelerini kullandı. Bu görüşmenin ardından Çin’den getirilen korona ilaçları Bakanlık tarafından acil olarak Balıkesir’le birlikte 40 şehre gönderildi.