Balıkesir’de okul öncesi eğitimde okullaşma oranı her geçen yıl artıyor. Okul öncesi net okullaşma oranı,  2018 yılında 3-5 yaş grubunda yüzde 50, 41, 4-5 yaş grubunda yüzde 63, 03, 5 yaş grubunda ise yüzde 82, 67 iken, 2023 yılında 3-5 yaş grubunda yüzde 64, 4-5 yaş grubunda yüzde 81, 48, 5 yaş grubunda ise yüzde 95, 27’ye ulaştı. Balıkesir’de okul öncesi okullaşma oranlarındaki yükselme; öğrenciler ilkokula başladığında hazır bulunduk düzeylerinin artması, okullar arası başarı farkının azalması gibi olumlu yansımalar ile nitelikli bir eğitime katkı sunuyor. Ayrıca okul öncesi eğitim çocuklarda bilişsel beceriler, kişiler arası iletişim, değişikliklere uyum sağlama becerileri, akran baskısı ile başa çıkma, kendini ifade etme ve dinleme becerileri gibi birçok sosyal becerinin de gelişmesini sağlıyor. Balıkesir genelinde özveriyle yürütülen çalışmalar neticesinde, okul öncesi eğitime hayırseverlerin de katkıları ile 13 anaokulu, 69 derslik kazandırıldı. Kapalı ve atıl durumda olan köy okulları, köy yaşam merkezlerine dönüştürülerek bu merkezlerde de yeni ana sınıfları açıldı. Böylece okul öncesi nüfusu az olan kırsal mahallelerde çocukların okul öncesi eğitime erişimini kolaylaştırmak için önemli bir adım atılmış oldu.

12 KÖYDE 46 ÖĞRENCİ İÇİN GEZİCİ ÖĞRETMEN

Bir grup oluşturacak kadar çocuk olmadığı için sınıf açılamayan kırsal yerleşim yerlerindeki çocukların okul öncesi eğitim almalarını sağlamak amacıyla uygulanan "Gezici Öğretmen Modeli" köylerde hayata geçirildi. "Gezici Öğretmen Sınıfı" modeli ile 4 öğretmen Balya, Sındırgı ve Susurluk ilçelerinde 12 köyde 46 öğrenci için günlük üçer saat eğitim hizmeti veriyor. Öğretmenlerin köylere ulaşımı, İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından sağlanarak "Her Yerde Eğitim" sloganı ile binası uygun olan köy okullarında eğitim yapılıyor.

“ÇOCUKLAR EVDEN ALINIP EVİNE TESLİM EDİLİYOR”

Millî Eğitim Bakanlığı’nın "Her çocuğun en az bir yıl okul öncesi eğitim alarak ilkokula başlaması" hedefine yönelik olarak oluşturduğu alternatif modeller arasındaki 4 modelden biri olan "Taşıma Merkezi Ana sınıfı Modeli" kapsamında ilimizde Altıeylül ve İvrindi’de 2 öğretmen tarafından 8 köyden gelecek 21 öğrenci için Pamukçu İmam Hatip Ortaokulu ve Korucu Yatılı Bölge Ortaokulu’nda eğitim öğretim faaliyetleri sürdürülüyor. Taşıma Merkezi Ana sınıfı Modelinde birbirine yakın yerleşim yerlerindeki çocuklar araçla alınarak belirlenen okullara getiriliyor. Günlük 6 saatlik eğitimden sonra çocuklar aynı araçla evlerine teslim ediliyor. Sınıflarda öğrencilere "beslenme" de veriliyor. Bu sistem ile çocukların uzak merkezlere taşınması engellenirken ailelerin öğretmenlerle daha sık görüşebilmesinin önü açılmış ve kapalı köy okulları da aktif hale getirilmiş oluyor. Tüm bu çalışmalar sonunda Balıkesir’de 5 yaş okullaşma oranı yüzde 95, 27'ye ulaştı. 1980'li yıllardan beri uygulanan taşımalı eğitim ve pansiyonlarda kalan öğrencilere verilen ücretsiz yemek hizmetinin kapsamı son yirmi yılda her geçen gün genişletildi. Bu kapsamda, resmî okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden tüm okul öncesi eğitim kurumlarındaki çocuklara haftanın beş günü bir öğün beslenme veriliyor.

ÖĞRENCİLER BESLENME HİZMETİNDEN YARARLANIYOR

Balıkesir’de 2018 yılında taşımalı eğitim kapsamında ücretsiz yemek uygulamasından yararlanan öğrenci sayısı 19 bin 221 iken, 2023 yılında 18 bin 411’i okul öncesi öğrencisi olmak üzere bu sayı 41 bin 150’ye ulaştı. Ana sınıfı bulunan birleştirilmiş sınıflı ilkokullara devam eden öğrenciler de günlük beslenme hizmetinden yararlanıyor. Yatılı bölge ortaokullarında eğitim alan ve yatılılık hizmetinden yararlanmayan gündüzlü tüm öğrenciler de günlük bir öğün ücretsiz beslenme desteği alıyor. Okul mutfağında yemek hazırlayacak anaokulları ile bünyesinde ana sınıfı bulunan okul ve kurumların mutfak ihtiyaçları için okullara Bakanlık tarafından gerekli bütçe tahsisi yapıldı. Kendi mutfağında yemek hazırlaması mümkün olmayan okullar için beslenme hizmeti sadece Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı meslek liseleri ve öğretmenevleri ile yemek hazırlayan diğer kamu kurumlarından satın alınarak tedarik ediliyor. Okul öncesi eğitimin önemi konusunda bütün eğitim uzmanlarının hemfikir olduğunu ifade eden Vali Hasan Şıldak okul öncesi eğitimden geçen çocuğun bütün eğitim hayatı boyunca kullanacağı temel becerileri ve alışkanlıkları kazandığını söyledi. Bu düşünceden hareketle okul öncesinde okullaşma oranını yükseltme konusunda hedef belirlediklerini belirten Vali Şıldak “Geçtiğimiz eğitim yılında bu hedefi belirledik, Kaymakamlarımıza ve Milli Eğitim Teşkilatına hedefe ulaşmak için her türlü çalışmanın yapılması talimatını verdik. Kısa süre içerisinde içinde bulunduğumuz eğitim yılında yüzde 95 gibi bir okullaşma oranına ulaştık. Gelecek yıl hedefimiz yüzde 100'dür. Eğitimin bir inanış, irade ve motivasyon sürecine ihtiyaç duyduğuna inanıyoruz. Balıkesir'in eğitim ile ilgili her alanda çok daha yükselmesi gerektiğini biliyor ve buna göre çalışıyoruz.” diye konuştu. Fatma ÖNCEL