81 İlde bayram süresince sokağa çıkmak yasak. Corana önlemleri çerçevesinde alınan karar Cuma günü saat 24.00 itibarı ile başlayıp Salı günü saat 24.00’e kadar sürecek. Bu karar son derece isabetli bir karar. Eğer bayramda sokağa çıkma yasağı olmasaydı, herkes bayramlaşmak için birbirine gidip sosyal mesafeyi unutacaktı. Mesafe aradan kalkınca da virüs kolayca etrafa yayılacak, vaka sayısı artacaktı.

Bayram bittiğinde de bayram öncesi nasıl davranıyorsak yine öyle davranmayı, yaşamımızı o şekilde sürdürmeye devam etmeliyiz. Sosyal mesafe, maske ve hijyene dikkat edersek, dilerim virüs açlıktan yok olur gider. Yaşamını sürdürecek ortam bulamayınca yaz sıcaklarıyla birlikte biter. Okulların tatile girmesi de yerinde bir karar. Ancak, futbol karşılaşmalarının yapılması kararının doğru olmadığını, son anda iptal edilebileceğini düşündüğümü de belirteyim.

Çünkü ne kadar dikkat edilirse edilsin, oyuncuların fiziki mesafeyi ayarlamaları oyun esnasında imkansızdır. Maske ile de oynanamayacağına göre, virüsün her hangi bir sporcuda olması diğerlerine de buluşması demek olduğundan, kararın son anda gözden geçirilerek iptalinin yerinde olacağını düşünüyorum. Sporcuların çoğu da oynamak istemiyorlar.

Bayram sonrası günlük vaka sayılarına göre bilim kurulunun yeniden durumu değerlendireceğini, federasyonun da bu değerlendirmeler çerçevesinde son kararı vereceğini de belirteyim. Bu arada, Avrupa ülkeleri de normale dönüş çerçevesinde spor müsabakalarını yapma niyetinde. Haliyle ekonomik açıdan önemli bir sektör olması ve corana nedeniyle ekonominin durma noktasına gelmesinin de etkilerini göz ardı etmemeliyiz. Saygılarımla.