Balıkesir’de öğrenciler İngilizceyi Etwinning Projesiyle artık daha kolay ve severek öğreniyor.

General Kemal Balıkesir Ortaokulu İngilizce öğretmeni Aslı Tanrıtanır ve Göbelezoğlu Ortaokulu İngilizce öğretmeni Merve Kalender’in proje kurucusu olduğu "Dil köprüdür, bariyer değil" sloganıyla yola çıkılan "English Club" E-twinning projesi tüm hızıyla sürüyor.

Proje Balıkesir'de farklı okullarda çalışan 8 İngilizce öğretmeninin bir araya gelmesiyle doğdu.

Proje kapsamında oluşturulan İngilizce Kulübünün, öğrencilerin yabancı dili kullanırken çekingen, gergin ve stresli tavırlarını yenmelerini sağlayan, kendilerini daha rahat ve özgüvenli hissettikleri, eğlenirken farkında olmadan öğrendikleri, yabancı dil becerilerini geliştirmenin yanı sıra takım ruhu ve işbirliğini öğrendikleri sanal bir mekân olduğunu vurgulayan proje kurucuları projenin hem öğrenciler hem de öğretmenler için oldukça verimli bir deneyim olduğunu dile getirdiler.

Proje kurucu öğretmenleri Aslı Tanrıtanır ve Merve Kalender proje hakkında verdikleri bilgide “Polonya ve İtalya’dan iki yabancı partner okulun da dahil olduğu projede öğrenciler web 2 araçlarını kullanarak animasyonlarla kendilerini tanıttı.

Canva, wordart gibi araçlarla birbirinden renkli İngilizce film afişleri, logolar ve davetiyeler tasarladılar. Tüm partner okullardan öğrencilerin oluşturduğu karışık gruplarla akrostik şiirler yazdılar ve bu şiiri rep şarkı tarzında söylediler. Oluşturdukları geri dönüşüm temalı sloganlarla kendi tişörtlerini tasarladılar. Final ürün olarak ise her partner okul farklı tarz bir TV programı hazırladı ve haberler, hava durumu, şarkı yarışması, quiz show, talk show, puppet show, belgesel, yemek programı, reklamlar, spor programı gibi birçok programdan oluşan İngilizce bir YouTube televizyon kanalı meydana getirdiler.

Öğrencilerin iletişim ve işbirliği becerilerinin de geliştirildiği bu proje pandemi sürecinde çocukların sosyalleşmesine de büyük katkı sağladı” dediler.