Geçmişte yapılan görkemli nevroz kutlamaları bugün corono önlemleri nedeniyle yapılmayacak. Bahar geldi. Hoş geldi de, bana göre mayıs ayı gelmeden tam olarak baharın geldiğine dair elle tutulur emare yok gibi. Tamam bugün 19 yarın da 20 derece hava sıcaklığı olacak. Güzel de geceleri yine soğuk.

Corono şehirlerde sokakların eğlence yerlerinin kapatılması ile kimsenin  görünmemesi sessizlik şeklinde. Köylerde de kahveler kapalı. Herkes evinde. Hayvanı olanlar hayvanları ile ilgilenip tarla tapa işleriyle gününü geçirmekte. Zorunlu ve zaruri ihtiyaçlar için alış verişe gelenler olsa da eskisi kadar ortalıkta dolaşan yok.

Bir köyde camiye gitmiyorsanız, kahve de kapalıysa en fazla komşuya gidersiniz. Corononun birlikte  bulunmama, yakın temas olmaması gibi önlemlerin alınması ile önleneceğini hemen herkes bildiğinden komşu gezmelerinde de azalma olacaktır. Bu arada mevlüt, sünnet, düğün, nişan toplantıları da askıya alındı. Okullar tatil çoluk çocuk herkes evde. Sabah akşam evleri sık sık havalandırın.

Köylerde yaz aylarında kalan emekliler kışın da şehirde kalmakta. Şehirdekilerin de yaz hazırlıkları için köylere gidip artık orada yaşamlarını sürdüreceklerini düşünüyorum. Zira bu karantina konumumuz biraz daha sürecek gibi. Her geçen gün vaka sayısında artış gözleniyor. Ne zaman azalma olacağını kestirmek mümkün değil de en az 1 ay deniyor. Dolayısıyla da, açık havada köylerde olmak ve kalabalık ortamdan uzak durmak en güzel çözüm gibi görünüyor.