CHP’nin 16 Şubat’taki 37. il kongresi öncesi mevcut başkan Serkan Sarı’ya karşı diğer adaylar Ender Biçki ve Ömür Boyuer’in parti içinde gerçekleştirmeye çalıştıkları ittifak diğer bir adıyla birleşme çabaları sonuç vermedi. Boyuer, dün yaptığı yazılı bir açıklama ile hem gelişmeler hakkında kamuoyuna bilgilendirdi hem Biçki’yi eleştirdi.


 

BİÇKİ ŞAHSİ ÇIKARININ PEŞİNDE
CHP İl Başkan adayı Ömür Boyuer, kongrede ittifak yapacakları Ender Biçki’yi hedef aldı. Biçki’nin kongede başkan adaylığından çekilmeyeceğini, çünkü mevcut başkan Serkan sarı ile hesabı olduğunu söylediğini ileri sürerek şahsi çıkarnın peşinde olduğunu ifade ederek tepki gösterdi. Boyuer, “Yaklaşan CHP Balıkesir İl Başkanlığı Kongresi’nin öncesinde, kıymetli yol arkadaşlarım olan sizlere bir takım konuları ve sürecin seyrini açıkça beyan etmek istedim. Partimizin bu sürecinde ilçe başkanlarının ve ilçe delegelerinin talepleri doğrultusunda aday sayısının düşürülmesi gündeme gelmiştir. Bu noktada il başkan adayı olan rakibimiz Ender Biçki ile gerek bire bir, gerekse de belirlenen bir hakem ile birlikte görüşmeler gerçekleştirdik. Tabandan ve başkanlarımızdan gelen seslere kulak vererek yaptığımız bu görüşmelerin neticesinde açıkça ifade ettim ki;  seçimi kazandığımızda hiçbir koşulda İl Başkanlığı makamından istifa ederek başka bir görev için aday olmayacağım. Fakat İl Başkanlığı Kongresi’ndeki rakibim bu görüşmelerde açıkça olası erken seçimlerde istifa ederek milletvekili adayı olacağını fakat mevcut İl Başkanı ile kişisel hesabı olduğu için de İl Başkanlığı seçimlerinde adaylıktan çekilmeyeceğini söylemiştir. Bu hesabın 2017 yılında yapılan il kongresinde, kendisine haksızlık yapıldığı savından yola çıkmaktadır. Bu tavır siyasi etik ve siyasi ahlakımızla bağdaşmamakla birlikte örgütlerimizi küçük görmek anlamını taşımaktadır. Zira CHP İl Başkanlığı makamı kişisel ihtirasların ve hesaplaşmaların aracı değil, kişisel siyasi kariyer hedeflerinde sıçrama tahtası hiç değildir” diye konuştu.
 

SERKAN SARI’YA SEÇİMİ KAZANDIRMAMAK TEK KRİTER OLAMAZ

CHP’li Ömür Boyuer, Ender Biçki’nin sergilediği tavırların kabul edilemeyeceğini ifade etti. Boyuer şunları söyledi;
“Mevcut İl Başkanına seçimi kazandırmamak tek kriter olamaz. Ve ne pahasına olursa olsun sadece bu kriter üzerinden hareket etmek birlik, beraberlik ve dayanışma ruhuna aykırıdır. Biz ‘Balıkesir’de ortak aklı egemen kılacağımız bir gelecek’  şiarıyla yola çıktık. Oysaki mevcut il başkanını destekleyeceğine inanılan ilçelerin dışlandığı bir kurulu etik bulmuyoruz. Yirmi ilçe bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapması gerekirken bazı ilçelerin bu kurulda yer almaması ve bunun da karar altına alınması parti içinde kutuplaşmaya ve ötekileştirmeye yol açmıştır. Bu düşüncemizi rakibimiz Ender Biçki ile paylaşmış olmamızın ötesinde mevcut il başkanına karşı olan ilçe başkanlarının oluşturduğu kurulla da paylaştık. Kişileri değil anlayışları partide yönetimlere kazandıramadığımız sürece ortak aklı hayata geçirmemiz, parti içi demokrasiyi sağlamamız, paylaşmayı, dayanışmayı, yoldaşlığı hayata geçirmemiz mümkün değildir. Aldığımız parti terbiyesi ve parti kültürümüz; ilçe başkanlarının oluşturduğu kuruldan alınan görüşme davetine icap etmeyi zorunlu kılmaktadır. Yaptığım görüşmede parti adına duyduğum kaygı ve itirazlarım dikkate alınmamıştır.”

 

YAZI TURA ÖNERİSİ!

Ömür Boyuer açıklamasının devamında ise şunları kaydetti;
“Asıl vahim olansa kurulun daha önce ki toplantılarına katılmayan ve ilçe temsilcisi olarak orada bulunan bir arkadaşın ‘sonucu yazı tura ile belirleyelim’ önerisinin tartışılıp reddedilmesidir. Ayrıca bu kurul toplantısına şiddetle karşı çıkan etik olmadığını savunan ve şahsıma da bunu ifade edip toplantıya katılmayacağını söyleyen ve rakibim Ender Biçki’ye desteklerini ifade eden iki ilçe başkanının üstelik davet edilmediklerini sadece merak ettikleri için orada bulunduklarını söylemiş olmalarına rağmen oy kullanmış/kullandırılmış olmaları; bir kurgu ve kumpasın açık kanıtıdır.”

 

İTTİFAK BİTTİ
CHP’lilerin örgüte mutlaka sahip çıkacaklarına inandığını söyleyen Ömür Boyuer, “İl Başkanlığı döneminde gençlerin tokatlanmasına göz yuman, Abdullah Cömert’in davasında partili gençlere hakaretler savuran bir kişiyi il başkanlığı koltuğunda görmeyi kim ister?” diyerek Ender Biçki’yi sert biçimde eleştirdi. Boyuer’in açıklaması ile kongrede parti içi ittifakın bittiği deklere edilmiş oldu.
 

BİÇKİ’YE SERT SÖZLER
Ender Biçki’yi hedef alan Ömür Boyuer, “Değerimiz CHP’nin kapısına siyah çelenk bırakan kişi; denenmiş ve bilinen üstün başarısızlıkları ile nam salmıştır. Bu kişinin il başkanı olup olamayacağı değil, aslında partinin kapısından geçecek yüzü nereden bulduğu sorgulanmalıdır. Kaldı ki ‘Sarı Güller’de aradığını bulamayan bu kişi,  2010 yılında koltuk kapabilme derdiyle partimizin kapısını çalmış, o dönemde de partili birçok arkadaşımız şahsı geçmişten iyi tanıdığı için güven duymayarak üyeliğine itiraz edip, şerh koymuşlardır. Bu şerhin sonucunda,  merkez ilçe yönetim kurulu oybirliği ile üyelik başvurularını reddetmiştir. Biz İzmir’in dağlarında açan çiçeklerin, ülkenin her yanında yeşermesi için mücadele ederken, ‘Sarı Güller’in kokusunun takipçisi olan bu zatın; Partimizin İl Başkanlığı makamını kendi oyuncağı olarak görmesine müsaade etmeyeceğimizi buradan da açıkça beyan ediyorum” dedi.