Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs pandemisi nedeniyle vaka sayısı 60 milyona yaklaşırken birçok bilimsel çalışma hastalığın çocuklarda ciddi bir yoğun bakım süreci geçirmesine gerek olmadığını bizlere göstermekte. 
Şimdiye kadar gelinen süreçte hastalığın daha çok kronik rahatsızlığı bulunan kişilerde ve 65 yaş üstü insanlarda tehlikenin ölümcül olduğunu anlıyoruz. 
Hastalık çocuklarda daha az görülmesi bir yana bir çok çocuk sadece taşıyıcı konumunda bulunuyor. 
Avustralya’da yapılan bir çalışmada, çocukların vücutlarının virüsün çoğalmasını önleyen güçlü bir bağışıklık tepkisi verdiği öne sürüldü.
Yine yapılan bir araştırmada Koronavirüse yakalanan 5 bin çocuktan sadece 99’u yoğun bakımda olmak üzere 359’unun hastanede tedavi gördü.
Hayatını kaybeden çocuklarda ise ciddi kronik hastalıklar olduğu biliniyor. 
Kapsamlı ve geniş araştırmalar daha netice vermese de çocukların genel olarak Koronavirüse karşı  yetişkinlerden çok daha az risk altında olduğunu artık herkes biliyor. 
Hatta enfekte ebeveynlerle yaşamalarına, hafif semptomlara sahip olmalarına ve antikor oluşturmalarına rağmen çocukların Covid-19 testleri negatif çıkabiliyor.
Bilim insanları şu anda yetişkinlerde ve çocuklarda hastalığın neden farklı olduğunu seyrettiğini net olarak açıklayamıyor.
Tabi burada yazdıklarımla çocukların güvende olduğu anlaşılmasın. 
Çocuklarda bazı kronik hastalıklar salgına yakalandıktan sonra ortaya çıkabilir. 
Önlem almakta her zaman fayda var. 
Fakat kış aylarına girilen şu dönemde önlemler daha ön plana çıkmaya başladı. 
İlaç konusunda her gün yeni bir gelişme yaşansa da koronavirüsün resmi anlamda bir aşısı yok. 
Kendinizi ve daha önemlisi sevdiklerinizi korumak için salgınla mücadelede tedbir ve kurallara riayet etmemiz gerekiyor. 
Kış aylarını ve lanetli yıl 2020 umarım en kısa zamanda geride bırakır ve özlediğimiz o eski hayatlarımıza en kısa zamanda geri döneriz.