Virüsgillerden Corona familyası ilk olarak 1960’lı yıllarda ortaya çıkmış. Çin’in Hubei eyaleti Wuhan şehrinde ortaya çıkması nedeniyle hastalık oldukça merak edilir bir konu oldu; Niyeyse?

Akciğer hastalığına neden olabilen ve tedavi edilmediğinde ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu gibi hastalıklara yol açan Corona virüsü hakkında hiçbir fikri olmayan dünya insanları bir
anda korona bilirkişisi oluverdi. Neymiş peki bu korona virüsü?
Uzmanların verdiği bilgilere göre Korona virüslerin alfa, beta, gama ve delta olarak bilinen dört alt grubu var. Coronavirus’lar (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olabiliyorlar. MERS ve SARS yabancı gelmedi değil mi, şimdi de COVID-19’u öğrendik, hayatımıza bir girdi pir girdi. Öyle ki binlerce insanın hayatını elinden aldı.

 

CORONAGİLLER
Corona virüsler (CoV), hafif düzeyli soğuk algınlığından şiddetli solunum sıkıntısına kadar farklı tablolara neden olan büyük bir virüs ailesiymiş. CoV’ların insanlarda dolaşımda olan soğuk algınlığına sebep olan alt tipleri varmış (HCoV-229E, HCoV-OC43, HCoV-NL63 ve HKU1-CoV). SARS-CoV, 21. yüzyılın ilk uluslararası sağlık acil durumu olarak 2003 yılında, daha önceden bilinmeyen bir virüs halinde ortaya çıkmış ve yüzlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olmuş. Yaklaşık 10 yıl sonra Coronavirus ailesinden, daha önce insan ya da hayvanlarda varlığı gösterilmemiş olan MERSCoV (Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus) Eylül 2012’de ilk defa insanlarda Suudi Arabistan’da tanımlansa da aslında ilk vakalar Nisan 2012’de Ürdün Zarqa’daki bir hastanede görülmüştü. MERS Coronası, SARS tecrübesinden ötürü endişe oluşturdu. 31 Aralık 2019’da Dünya Sağlık Örgütü’nün Çin Ülke Ofisi, Çin’in Hubei eyaletinin Vuhan şehrinde etiyolojisi bilinmeyen pnömoni vakaları bildirmiş ve bunu takiben 7 Ocak 2020’de etken daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni bir coronavirus (2019-nCoV) olarak tanımlandı. 2019-nCoV hastalığının adı COVID-19 (2019-nCoV Hastalığı) olarak kabul edildi. 

İNSANOĞLU ACİZ..
Öyle ya da böyle, ne olduğu ne kadar olduğu bilinmeyen belki bir toz zerreciği kadar mikrobun teki (mutasyon geçirmesi neticesinde) milyarlarca insanı, bütün dünyayı bir anda esir aldı. Oturduğu yerden KIRMIZI DÜĞME’ye basıp uzaya mekik fırlatan, kıtadan kıtalara füzeler atıp toprak işgal edip toprak yok eden, dünyanın öbür ucundaki doğal zenginlikleri ele geçirmek için çeşitli bahanelerle yine aynı düğmeye basıp kimyasallar ile yerle bir etme gücüne, teknolojisine sahip koca koca ülkeler;  Gözün görmediği, hapşırık, öksürük, tıksırık, temasla bulaşıp üst solunum yollarıydı, akciğerleriydi derken öldürüveren bir virüsün karşısında çaresiz, bitik, tamamıyla aciz bir halde kalakaldı. Ölüm korkusundan sokağa çıkamıyorlar şimdi. Hani, o KIRMIZI DÜĞME’niz nerede? Demek ki sizin düğmeyi etkisiz yapan her şeyin üzerinde bir İLAHİ GÜÇ var. Virüs mikrobundan korunmanın yolları anlatılırken tarif edilen arınma yolları İslam dinimizde 5 vakit namaz için alınan abdesti tarif ediyor.

VİRÜS PLANLI BİR SENARYODAN İBARETMİŞ
Gerçi birileri o KIRMIZI DÜĞME’ye çoktan basmış görünüyor. Coranavirüsün yıllar öncesinden aşı satışları için hazırlanmış bir senaryo olduğu iddiaları iyice gün yüzüne çıktı. Kitaplara, hatta dizilere konu olmuş olay bugün insanlığa korku salıyor. ABD’li bir bilim adamı Çin’e bu konuda virüs üretiminde yardımcı olduğu için tutuklanıp cezaevine konuldu. Bu Covid-19 senaryosu.. Kimbilir daha ne senaryolar bekliyor insanlığı..
Binlerce insan bu yüzden öldü, hala ölüyor. İnsanlığın ölüm korkusuyla evlerine çekilmesinin belki de tek yararı bizi bugüne kadar cömertçe kucaklayan doğaya olmuş olabilir. Bir de insanlık ‘aile’ kavramının tekrar farkına vardı sanırım. Şimdi Çin iyileşti, virüsü bela ettiği bütün dünya bununla uğraşıyor, en başta Amerika Birleşik Devletleri. Avrupa tam anlamıyla bitik. Ülkemize gelince, eksik ve hata kovalamanın ne yeri ne de zamanı. Önlemler alınmış, hem de hızla. Allah devletimize zeval vermesin. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca bu sürecin en unutulmaz ve takdir toplayan ismidir. Ve tabiî ki sağlık çalışanlarımız. Virüsün etkeni temizlik, hijyen. Allah aşkına, bu yeni bir şeymiş gibi dört elle suya sabuna dokunmaya başladı insanlar. Tam bir trajikomik durum.!


DAHA DURUN, UZAYLILAR DA GELECEK!
Şehirlere giriş çıkışlar yasaklandı, bölgesel karantinalar devrede. Ve herkes maskeyle dolaşabiliyor. Filmlerde izlediğimiz görüntüleri birebir yaşıyoruz. Hiç aklınıza gelir miydi? “Eeee ne olacakmış demeyin”. Durun daha bitmedi, geçmişe yönelik ilginç film senaryolarını bir gözden geçirin. İnsanları geleceğe hazırlayan uzay yolculukları, Saylonlular, Marslılar, star warslar, süpermenler vs vs..  Bir gün dünyamıza gelecek olan uzaylılara hazırlanmalı insanlık. J M.Ö. (Milattan Önce)- M.S. (Milattan Sonra) gibi dünya tarihi yeni bir evrime giriyor, Corona Öncesi ve Sonrası. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Sonuç; Virüs kendini tüm insanlığa ezberletti. Ve herkes aciz kaldı.
Merak etmeyin; Dünyadaki Aşı Güçlerinin ‘tamam’ demesinin ardından evdeki izolasyonlu yaşam şimdilik normale döndürülecek. Sonra mı, dediğim gibi, insanlık kafese girmeye alıştırıldı artık. Öteki senaryolar da peşi sıra gelir..

Sağlıklı günler.