Türkiye Cumhuriyeti bireyleri darbelerden bıktı. Kimse darbe istemiyor. Darbe ile ilgili tartışmalar havanda su dövmekle aynıdır. Ayrıca, erken seçim mevzusu da şimdilik gündemde görünmüyor. Bu konudaki tartışmalarda yersiz ve anlamsızdır. Darbeyi, erken seçimi bırakalım ve ülkede coranaya karşı hep birlikte neler yapabiliriz, ekonomik sorunlarımızı nasıl aşarız, üretimi nasıl arttırırız bakalım.

Her seçim öncesi bütün siyasi partilerin seçim  beyannamelerinde yazılı  yapmayı taahhüt ettikleri şeyleri gözden geçirmelerini, toplumsal uzlaşıyla bu vaatlerden anlaşılanları hayata geçirmeleri ve  anlaşamadıklarını da kenara ayırmalarını öneriyorum. Bu bağlamda, ana yasa değişikliği, siyasi partiler konunu ve seçim yasasının değiştirilmesini,  seçim barajının ya kaldırılması yada %3’lere çekilmesi vakti geldiğinden, bu değişikliklerin hemen yapılmasını öneriyorum. Bu arada TTB. TBB. Meslek odalarıyla ilgili yasal düzenleme hazırlıklarını ele almışken seçim ve siyasi parti kanunlarını da almalarının zamanıdır diyorum.

Seçim öncesi söz verip, sonra da o sözü yok saymak yanlıştır. Vatandaş arşivleri karıştırır. İnternette hem ses kayıtları, hem yazılı imzalı seçim beyannameleri mevcut. Tekrar aynı vaatlerle seçim zamanı karşımıza çıktığınızda bunları hatırlatırız. Yerel ve genel seçimler ne zaman yapılır? Diye bana okurlarımın sorduğunu hissediyorum. Bana göre erken genel seçimler 2021 yılında yapılabilinir.

Ne zaman yapılırsa yapılsın, eğer siyasi partiler kanunu ve seçim kanunu değişmez, baraj aşağıya çekilmezse yapılacak seçimlerin sonucu yine bir şey değiştirmeyecektir. Ana yasa değişikliğinin bütün siyasi partilerin ortak oluşturacakları komisyonda ele alınması, TBMM’nin yaz tatiline çıkmaması, çözüm bekleyen sorunlarla ilgili toplumsal uzlaşı çerçevesinde  her türlü düzenlemenin yapılması gerekiyor. Dilerim bu yazdıklarımla ilgili bir şeyler yapılır.

Saygılarımla.