Geçtiğimiz Pazartesi günü gazetelerde, internet sitelerinde ve tv ekranlarında “emeklilerden sosyal destek pirimi kesintisi yapılacağı, %5 sağlık pirimi kesileceği, bayram ikramiyelerinin kaldırılacağı” bu konuda Maliye ve Hazine Bakanlığı’na SGK Bürokratlarınca kapsamlı bir rapor hazırlandığı ileri sürülmüştü. 25 Şubat Salı günü ise: “Emekli maaşlarından kesinti söz konusu değildir. Bu konuda çıkan haberler doğru değildir.” Şeklinde SGK’dan bir açıklama geldi. Ancak, SGK bürokratlarının maliye bakanlığına rapor göndermediğine, rapor hazırlanmadığına dair açıklama yoktu.

Tasarruf önlemleri çerçevesinde gelirleri artıracak, giderleri azaltacak çalışmalar mutlaka olacaktır. Bu bağlamda SGK’nın da bir rapor hazırlaması eğer kesinti yapılmayacak ve haberler doğru değilse ne anlama gelmektedir? Bürokratlar hiçbir talep olmadan, kendi kafalarına göre rapor hazırlayıp gönderebilirler mi? Bana göre hayır. Ancak, detayını bilmediğimden olabilir de.

Ülkemizde emeklilerin hali ortada. Millet vekillerinin emekli maaşları ekonomik koşullar göz önüne alındığında yetecek oranlarda da; vatandaşlardan hala onbinlerce emekli asgari ücretin altında emekli maaşı almakta. Emekli olduğunda ek bir işte çalışmadan ailesini kendisini geçindirebilen emekli sayısı iki elin parmaklarını geçmez. Ben  emekli memurum. Aldığım emekli maaşı genelle kıyasladığımda iyi sayılır. Ev kiram da yok. Fakat, yetmiyor.

Yukarıda da belirdiğim gibi, asgari ücretin altında emekli maaşı alanlar ne yapsınlar? Ekonomimiz iyileştikçe emeklilerin maaşları da artacağına göre, üretimi artıracak, işsizlere iş sahaları yaratacak, sosyal güvenlik kurumunun gelirlerini pirim ödeyen sayısını artırarak yükseltecek işler yapılmalıdır. İşsiz artarken, emeklilerin sayısı da artıyor. SGK. Artan emeklilerin maaşlarıyla sosyal haklarını ödemekte zorlanıyor. Bu nedenle de maaşlar yeterli düzeylere çıkarılamıyor.

Umarım emeklilerden kesinti yapılacağına dair haberler ve bu haberlerin dayanak olarak gösterdikleri raporlar hayata geçmez. Emekliler maaşlarına artış beklerken, maaşlarının azalacağı haberini duyunca üzüldüler. Burası Türkiye her şey olabilir. Bakarsınız kesintiler yapılır. Sonra da tekrar seçime yakın kaldırılır. Hani ek gösterge nerede? Seçimler öncesi söz verilmiş ve ilk 100 gün içinde yasalaşacaktı. Ne sözler verildi, ne vaatler yapıldı. Sonra da unutulup gitti. Saygılarımla.