Mecbur olmadıkça evimizde oturacağız. Mecburen çıktığımızda da ivedi olarak dışarıda işlerimizi halledip eve geldiğimizde üstümüzdekileri balkona yada merdiven dairesine çıkarıp asarak el yüz yıkaması sonrası işimize bakacağız. Aile fertlerinden hasta, yaşlı olanlara bir metreden fazla yaklaşmayacağız. Psikoloji çok önemli. Evde durmadan temizlik yapmak aşağı yukarı sağa sola eşyaların yerini değiştirip durmadan silmek sair eylemlerden kaçınırken; ekranlarda moralinizi bozan tartışma, haber ve benzer şeyleri de izlemekten uzak durunuz. Evet, evde oturmak sıkıcı. Kolay değil. Ama, kendi sağlığımız için ve toplum sağlığı için başka çaremiz yok.

Tespit edilmiş corono vakaları kendilerini evde yada uygun ortamlarda izole ederlerse, 14 gün sağlıklı bireylerden ve risk guruplarından uzak dururlarsa hastalığı kontrol altına almak mümkün. Temizlik ve temas etmemek en önemli iki  önlem. Bunlara harfiyen uyulduğu sürece sıkıntı yok demektir. Kendi kafanıza göre, mahallelilerden, bazı ekranlardaki üfürükçülerin açıklamalarına göre hareket etmeyin. Kelle paça, tuzlu su, sirke içme filan bunlar çözüm değil. Virüs nasıl yok edilir uzmanlar açıklamış. Dünya sağlık örgütü açıklamış. Sağlık bakanlığı internet ortamına koymuş. Araştırın ve dünyada herkes ne yapıyorsa siz de onu yapın.

Biz Türk’üz! Bize corona virüsü bir şey yapamaz diye ortalıkta dolaşanlar vardı. Ölenler, hastalığa yakalananların durumlarıyla ilgili geçekler ortaya çıkınca bu delikanlılar  yok oldular. Bu virüs zengin, fakir, Alman, Türk Fransız, İngiliz, İtalyan ayrımı yapmıyor. Fırsat bulduğu anda harekete geçip risk durumunuza göre ölüme kadar götürüyor.

Netice şu ben de mecbur kalmadıkça dışarı çıkmıyorum. Bir iki saat haftada bir gün ofiste acil işlere bakıp geri dönüyorum. Siz de zorunlu durumlarda çıkıp geri dönün. İmkan varsa çıkmayın. Yaşlılara, kronik hastalara dikkat edin. Komşularla oturmalı sohbetleri iptal edip, cep telefonları ile görüntülü görüşmeler yapıp, kitap okuyup, ev içinde yada yakınınızdaki parklara gidip kimseye temas etmeden hijyene dikkat ederek yürüyüş yapıp evinize dönün. Sabırla bu sıkıntılı dönemi atlatacağız inşallah. Moralinizi bozmamak için  ölenlerden hasta sayılarından söz etmeyeceğim. Bakarsınız yarından itibaren bir süre köşe yazısı da yazamaya bilirim. Saygılarımla.