Yazıları, noktalama işaretlerine göre, okumamız gerekiyor.

      İlkokul öğretmenimden, noktalama işaretlerinin önemini, aşağıdaki cümleyle öğrenmiştim.

      Oku, baban gibi eşek olma.

Oku baban gibi, eşek olma.

      Gelelim yazımın başlığına! Virgüle dikkat ederek okuyalım.

Görmezden geldiğin yanlışa, doğru derler ...

Yanlış yapıla yapıla, doğru kabul edilir.

Yanlışa dur diyemezsen, doğru seni kurtarmaz.

      Tarih, 11 Şubat 2020. Yer, Anafartalar caddesi. Haberin ve devamının özeti şöyle; Aracı ile ikinci sıraya park eden genç kadın, polisle tartıştı. Ceza makbuzuna imza atmayan ve polisi şikayet edeceğini söyleyen kadın, 'Çok samimi söylüyorum. Seninle çok pis uğraşacağım' diyerek olay yerinden ayrıldı. Genç kadının, görevi başındaki polise bu sözleri söylemesinden sonra olay yargıya taşındı. Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı.

      Bu olay şöyle biter. Sürücü, polise hakaretten ceza alır.

      Ama trafik cezası, almaz. Sürücü, avukat tutar. Avukat, adı geçen caddede aynı hatayı yapan sürücüleri/araçları ve yapılmayan ceza işlemini, çevredeki kameralardan tespit eder. Bunları kanıt olarak mahkemeye sunar ve adalet ister.

      Ülkemden trafik manzaraları.

2 Aralık 2013, Milliyet gazetesi. Adam şimdi dörtlü flaşörü yakıp yolun ortasına bırakıyor ya da hakmış gibi ikinci, üçüncü şeride park ediyor, karışan olmuyor. Sonra da çıkıp ‘Eskişehir’deki trafik sıkışıklığının nedeni tramvay’ diyorlar.

23 Şubat 2019, Kocaeli Barış Gazetesi. İzmit’te araç sürücüleri diledikleri kuralları çiğneyebiliyor. Sokakta görev yapan trafik polisleri ellerinden geleni yapsa da yöneticilerin yanlış politikaları, zamansız uygulamaları ve görmezden gelmeleriyle özellikle kent merkezinde büyük sorunlar meydana geliyor.                                       19 Ocak 2007, Sabah Gazetesi-Hıncal Uluç. Araba, Plaza Otel'in hemen yanındaki aralıktan çıktı. 10 metre içinde en sağ şeritten, ötekilerin yolunu keserek en sola geçti ve orada duran koskoca işarete rağmen, yasak U dönüşü yaptı.. O sırada kavşağın içinde iki de trafik polisi duruyordu. Trafik polisleri hemen ordayken, 30 saniye içinde 3 trafik kuralını ihlale cesaret etme.. Hatalı şerit değiştirme, tehlikeli araba kullanma ve yasak dönüş yapma.. Pervasızlığı görüyor musunuz?..                                          13 Haziran 2014, Medya Detay. Karaman Duble yolu üzerinde bulunan Şahin Okulları önünde her sene yaşanan rezalet bu yılda aynı şekilde yaşanıyor. Her yıl olduğu gibi bu yılda yaşanan rezalete dur diyecek ne trafik polisi ne de bir emniyet görevlisi bulunmazken olan sürücülere oluyor. Neredeyse çift sıra parklar yapılan duble yolda araç kullanan sürücüler o nokta da kaza yapmamak için ani hareketler yaparken bu durum arkadan gelen araçları tehlikeye atıyor.                          27.07.2018, T.C İç İşleri Bakanlığı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; ... ama trafikte suçluyu değil, trafikte ihmali, hatayı görmezden gelmeyi, önemsememeyi aramak zorundasınız. Ötekilerin adı suçtur, buradaki kaza. Kusur, kabahat ve kazaları önlemeye, insanların davranışlarını değiştirmeye ve onları ikna etmeye, onları ikaz etmeye çalışırsınız.

      Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.