Bir süre karşılaşmadığım kişiler genelde beni gördüklerinde: “beni tanıdın mı? Kimim ben?” Tanışırız, hatırlayamadım desem de ısrarla hatırlamaya çalış diyerek insanın zihnini zorluyor, kafasını karıştırıyorlar. Birader ben günde yüzlerce insanla karşılaşıyorum. 41 yıldır Balıkesir’deyim. Hastaneden, adliyeden, dernekten, gazetelerde köşe yazılarından, düğünden bayramdan her ne nedenle ise, karşılaştığım, konuştuğum, görüştüğüm, selamlaştığım onbinlerce insan oldu. Nereden bileyim senin kim olduğunu!

Görme engellilerin hafızaları çok kuvvetliymiş. Hiçbir şeyi unutmazlarmış. Bu hikayeden hareket ettiklerinden dolayı benim de görmemem herkesi hatırlama mecburiyetim olduğu sonucunu ortaya koyuyor. Halbuki o hikaye çok uzun yıllar öncesine dayanan hikayelerden. Eskiden ayda yılda bir karşılaşılan kişiler hafızada kalırmış unutulmazmış. Şimdi öyle değil ki. Ulaşım, iletişim etkileşim mazideki gibi olsa ben de hatırlardım.

Falan ilçenin filan köyünde topu topu 2 yüz nüfusun yaşadığı yerde yaşayan bir görme engelli o köye gelen bir misafirle sohbet etse, aradan 20 yıl geçse, aynı misafir bir kez daha köye gitse onu görme engelli vatandaş sesinden tanıyabilir. Bu onun çok akıllı olduğu unutmadığı, hafızasında her şeyi koruduğu anlamına gelmez ki. Adam kafasını meşgul edecek fazla mevzu olmaması nedeniyle unutmuyor. Benim gibi oradan oraya koştursa, dernek işleri avukat olmam nedeniyle o adliyeden bu adliyeye, müvekkiller, arkadaşlar, eş dost o da hatırlayamaz.

10-12 asır öncesi, çölde deve üzerinde yolculuk ederlerken, görme engelli bir kişi de deve üzerinde yolcular arasındadır. Hurma ağacının dalları çarpmasın diye kafasını eğmesi istenir. O da kafayı eyer ve kaldırabilirsin dediklerinde de kaldırır. Aynı yerden 25 30 yıl sonra bir kere daha deve üzerinde yolculuk ederlerken aynı görme engelli kafasını eyer. Niçin kafanı eğiyorsun? Diye sorduklarında burada hurma ağacı var. Kafama çarpmasın diye eydim der. Ağaç filan yok. Nereden çıkardın ağacı derler. Var diye ısrar edince inip etrafı araştırmaya başlarlar. Gerçekten de orada hurma ağacı olduğunu kumun içinde köklerini bularak tespit ederler. Bu tür tevatürler sonucu hafızamızın çok kuvvetli olduğu rivayet olunmuştur. Hayırlı cumalar. Saygılarımla.