Sağlık çalışanları, güvenlik görelileri sair. Bu   elemanların görevlerini sağlıklı ortamda yapabilmeleri için gerekli her türlü tedbirin alınması lazım. Hastanelerde çalışan sağlık görevlileri, yardımcı personeller memurların virüse karşı nasıl korunacakları, çalıştıkları birimlerde görev esnasında ne tür önlemler almak durumunda oldukları ve önlemler için gerekli malzeme ile kullanımı konusunda eğitim mevzusunun da ele alınması lazım.

Örneğin 112 ekibi göreve gidip hastayı alacak, maskesidir, giysileridir sterilizasyon malzemeleri gibi hiçbir eksiği olmamalı. Araç gereç eksikleri giderilip yedekleme de yapılmalıdır. Sağlıkçılar güven altında olduklarını bilerek daha özveriyle çalışacaklardır. Bu durum bütün sağlık kurumlarında ve sağlık ocakları ile aile hekimlikleri için de geçerlidir.

Yapabildiğimiz bazı işleri evden yapmak suretiyle sokağa çıkmaktan kutuluyoruz. Bu bilgisayar ile internet sistemleri sayesinde yapılıyor. Ancak, sağlık hizmeti birebir verildiğinden evden imkansız. Dolayısıyla da günün 24 saati, haftanın 7 günü, yılın 365 günü hizmet veren sağlık görevlilerine daha duyarlı, anlayışlı yaklaşmalıyız. Onların görev anında demorilize olmalarını engelleyecek, motivasyonlarını artıracak davranışlar sergilemeliyiz.

Onların yerine kendinizi koyun. Empati yapın. Virüs bulaşmasın diye köşe bucak kaçarken, virüs kaynağında mücadele verenin halini düşünün. Her şeyin başı sağlık ise, sağlığımızı korumanın yolu da sağlıkçılardan destek almamız. Sağlıkçılar sağlıklı olmazlarsa, size de sağlık hizmeti veremezler. Demedi demeyin. Saygılarımla.