Corana  önlemleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlamalarına ve maske kurallarına yeterince uyulmuyor. AVM’lerin açılması, havaların ısınması ile sokaklara fırlayan yasak kapsamı dışındakilerin sosyal mesafe kurallarına uymamaları, hala düğün, nişan, iftar yemeği, cenaze merasimleri sair toplantıların yasal olmadığı halde yapılması vaka sayılarını artırıyor. İşin ciddiyetinin garkına ne zaman varırız bilmem. Ancak, önlemlerin gevşetilmesi toplumda her şeyin normale döndüğü kanısını uyandırdığını ve önlemleri çoğu insanın bıraktığını söylemek yanlış olmaz.

Yarından itibaren 4 günlük bir sokağa çıkma uygulaması var. Bugün saat 24’e kadar herkes dışarıda deli gibi alış veriş yapıp, son ana kadar sokaktan içeri girmeyeceğine ve Salı günü gece yarısı yine dışarı fırlayacağına göre, içeride kalmak pek o kadar da istenen neticenin alınmasına olanak sağlamayacak gibi duruyor. Vaka sayılarının bazı yerlerde azalması, bazı yerlerde de artması bilinçli olan kurallara uyanlarla uymayanların farkını açıkça gösterdiği halde bunlardan hala ders alınmaması üzüntü vericidir.

Corananın kalıcı olabileceği, dünya sağlık örgütünce açıklandı.  Dolayısıyla da, bu virüse karşı aşı ve ilaç bulununcaya kadar kurallara tam olarak uymaktan başka çözüm yok. Hal böyle olunca, ilacın ve aşının bulunmasına kadar dişimizi sıkmak zorundayız. “Bana bir şey olmaz.”  Diyenler ortalıkta deli dana gibi dolaşmaya devam edip, kendilerine bir şey olmasa bile kronik rahatsızlıkları olanlara virüsü bulaştırarak onların ölümlerine neden olabileceklerinin farkında değiller.

Geçen hafta sokağa çıkma yasağı vardı. Pazartesi günü 16, 17, 18 ve 19 Mayıs günlerinde 4 günlük sokağa çıkma yasağı uygulanacağı açıklandı. Kaç gündür alış verişini yapmayıp son günde son dakikaya kadar bekleyip sonra da marketlerde, Pazar yerlerinde sosyal mesafe kurallarını hiçe sayarak kuyruk olanlara ne diyeceğimi bilemiyorum. Az tüket, yeme, içme, biraz dikkat et. Evinde otur. Mecburen çıkıyorsan kurallara uy. Desen de, açıklama üstüne açıklama yapsan da kimsenin taktığı yok. Metazori önlemler dışında ıslahları mümkün görünmeyen bu insanların eninde sonunda virüsle samimiyetleri artacak. Demedi demeyin. Saygılarımla.