Işık kirliliği; ışığın, canlıları rahatsız edecek şekilde yanlış kullanılmasıdır.       

      Yanlış yönde, yanlış miktarda, yanlış yerde ve aydınlatılması gerekmeyen yerde ışık kullanımı hem ekonomik kayıp hem de rahatsız edici bir durumdur.

      Işık, doğal ortam ögelerinden biridir.

      İnsan, algılar yoluyla edindiği bilginin %95'ini, görme duyusu ile almaktadır.

      Işık, kolay çalışmak, daha sağlıklı görmek ve güvende hissetmek için kullanılan araçtır. Fakat artan hatalı aydınlatmalar, ışık kirliliğine neden olmaktadır.

      Işık kirliliği ile ilgili yapılan araştırmalar "gecenin veya karanlığın yok olmasının" bitki örtüsünü, hayvanları ve insanları, olumsuz etkilediğini bu etkinin hızla artarak devam ettiğini, tespit etmiş.

      Fotofobi ya da ışık hassasiyeti, bir çeşit ışık alerjisidir. Güneş ışığı, floresan ışığı ve lamba ışığı gibi kaynaklar rahatsızlık sebebi olabilir, gözlerinizi kısma ya da kapatma ihtiyacı duyarsınız. Işık hassasiyetine baş ağrısı da eşlik edebilir.

      Işık hassasiyeti olan insanlar, parlak ışıktan bile rahatsız olurlar.

      Bazı durumlarda herhangi bir ışık bile rahatsız edebilir.

      Lambaların, fenerlerin, telefonların kısaca ışık saçan bir nesnenin etrafında böceklerin döndüğü sıklıkla görülen bir durumdur. Böcekler, yaratılışları gereği hareket ederken yönlerini ay ışığına bakarak tayin etmektedir. Ay, böcekler için bir yol gösterici, vazifesi görmektedir. Ay ışığı ile böceğin bağı koptuğu zaman ışık kaynağı ile arasındaki uzaklık ve ışığın gelme açısı değişmektedir. Durum böyle olunca da böcekler, yönlerini şaşırmaktadır. O esnada gördükleri ilk ışığı, ay ışığı zannederek onun etrafından dönerler.

      Devletin ışığı hep yanık olur ve ışık kirliliğine izin vermez.

      Birlikte yaşamanın kurallarını işleten ve en büyük organizasyon olan devlet; liyakat, hakkaniyet ve muamelede, eşit davranır.

      Ankara’nın Başkent oluşunun 97. yıl dönümünü 3 gün önce 13 Ekim’de kutladık.

      1923 Türkiye Cumhuriyeti'nin Başkenti olan Ankara’da kısıtlı ışık varken ülkeye yaydığı, medeniyet ışığı vardı.

      2020 Türkiye Cumhuriyeti'nin Başkenti olan Ankara’da muazzam bir ışık var ve bunu ışık kirliliğine çevirmeye, kimsenin hakkı yok.

      Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.