Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Balıkesir İl Sorumlusu Aysun Aykan, Covid-19’un küresel sorunların çözümü için bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

 

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Balıkesir İl Sorumlusu Aysun Aykan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle uluslararası ilişkilerden, üretime, eğitime ve her alandaki toplumu etkilediğini açıkladı. Aykan, salgının bu bağlamda dünyadaki savaşları durdurabileceğini ve uluslararası anlaşmazlıkları çözebileceğini iddia etti.
 

Konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada aşı ve etkili ilaçlar bulunana kadar Covid-19 ile mücadelenin tek yolunun izolasyon olduğunu hatırlatan Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Balıkesir İl Sorumlusu Aysun Aykan, özetle şunları dile getirdi: “Virüs tehdidi dünya genelinde birçok küresel sorunun çözülmesi için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bu süreç, dünyada savaşların  durdurulması, uluslararası anlaşmazlıkların  çözülmesi, küresel  risk oluşturan çevre kirliliği gibi birçok olumsuz durumun çözülmesini sağlayabilir.

Salgının başlamasında ve yayılmasında insanın doğaya müdahalesinin  bir rolü olduğunu ifade etmek istiyorum.Bu tür salgınlarla mücadelede bilimsel tıp; aşılar ve ilaçların etkili olduğunu söylüyor. Şuan aşı ve etkili ilaçlar bulunana kadar Covid-19 ile mücadelenin tek yolu izolasyondur.
 

CANLILAR VE DOĞA İLE UYUM İÇİNDE YAŞAMAYI ÖĞRENMEMİZ GEREKİYOR

Dünyadaki ölüm sebeplerine bakıldığında; Covid-19’un dışında çeşitli hastalıklar, grip, trafik kazaları, açlık,  doğa kaynaklı afetlerden vb. çok sayıda insanın hayatını kaybettiği görülüyor. Biz Covid-19’a odaklanmışken aslında dünyadaki diğer sorunları görmüyoruz. Dünyanın tüm sorunlarını ele almamız gerekiyor ve bu sorunların çözümü de bilimden geçiyor. Bizim Ekosistem içerisinde diğer canlılarla, doğa ile uyum içinde yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Dünyada doğa kaynaklı afetler, depremler, salgınlar oluyor ve bunlar geçmişte de birçok kez yaşandı, bunlardan ders almamız ve bu tehlikelere  karşı  dünyadaki bütün insanların  bilinç oluşturması gerekiyor; Bu tecrübeler göz önüne alınarak dünya düzeni değişmelidir.”