Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi, Covid-19 ile mücadele sürecinde vefat eden sağlık çalışanlarının hatıralarına bir anıt yaptırmayı kararlaştırdı. Başkan Yücel Yılmaz tarafından hazırlatılan önerge mecliste oy birliğiyle kabul edildi. Aynı kapsamda Sağlık Çalışanları Hatıra Ormanı oluşturulması da karara bağlandı.

ÖNERGE YASİN SAĞAY VE BİROLŞAHİN’DEN
Ekim Ayı Meclisinde AK Partili Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri Yasin Sağay (Büyükşehir Belediye Başkan Vekili) ve Mehmet Birol Şahin (AK Parti Grup Sözcüsü) tarafından hazırlanan önerge meclis başkanlığına sunuldu. Vefat eden sağlık çalışanları anıtı ve hatıra ormanı ile dünyayı etkisine alan ve tehlikenin hala devam etitği pandemi  sürecinde  sağlık çalışanlarının fedakârca mücadelelerinin ölümsüzleştirilmiş olacağı belirtildi.  

KARAR TÜRKİYE’DE BİR İLK
Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından gündeme alanın oy birliğiyle kabul edilen sağlık çalışanları için anıt yapılması ve hatıra ormanı oluşturulması kararı Türkiye’de bir ilk oldu.  Meclise taslak anıt projesi de sunuldu. Buna göre; anıtın ellerini açmış ve maske takmış bir sağlık çalışanı figürü, figürün kollarının alt kaidesinde vefat eden sağlık çalışanlarının isimleri yazılması düşünülmüş. Ayrıca bütün sağlık çalışanları anısına bir hatıra ormanı yapılarak bu fedakâr mücadelelerinin ölümsüzleştirilmesi amaçlanıyor. Virüsten vefat eden 100 sağlık çalışanının isimlerinin yazılı olacağı anıtta Maske+Mesafe+Temizlik ibaresi de işlenecek.