Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü’nün 27 Ocak 2020 tarihinde yaptığı Malzemeli Yemek Hizmet Alımı ihalesi geçtiğimiz aylarda iptal edildi. Toplam 27 firmanın katıldığı ihale bazı firmaların itirazı üzerine iptal edildi. Yemek hizmeti ise mevcut firma ile pazarlık usulü devam ediyor!

BİZ UYARMIŞTIK
Mastermedia olarak gündeme getirdiğimiz ve defalarca yaptığımız yayınlar ile Balıkesirlilerin sesi olduğumuz, bu çerçevede yetkilileri de uyardığımız İl sağlık Müdürlüğünün ısrarlar yapmaya çalıştığı ve üst üste ısrarla iptal edilip yinelenen Yemek İhalesi Bakanlık tarafından iptal edildi. Gerekçe, ihaleye katılan firmaların ‘haksızlık’ nedeniyle yaptıkları itirazlar. Haberlerimizden sonra Balıkesir’in önde gelen STK’ları ile birçok esnaf teşkilatı da Balıkesir’e tek kuruş dahi getirisi olmadığı belirtilen söz konusu yemek ihalesinin vergisi dahil malzeme alımından yemeğine kadar birçok kalemde Balıkesir’den temin edilmesi, ilçe hastanelerinde ihalelerin de daha önce yapıldığı gibi lokalize edilebileceği görüşünü paylaşmıştı.

KAMU YARARI YOK!
Balıkesir merkez ve 20 ilçesindeki kamu hastanelerindeki yemek hizmeti işini kapsayan(Malzeme Dahil Yemek Pişirme, Dağıtım ve Bulaşık Yıkama Hizmetleri Alımı) yemek ihalesi 1 milyon 300 bin nüfusuyla 3 İstanbul büyüklüğündeki Balıkesir’i üç merkez halinde bütünleştirip adeta tek bir firmaya adrese teslim ihale haline getirildiği iddiaları kamuoyunda büyük tepkilere yol açmıştı. Yıllardan beri merkezdeki hastaneler ile ilçelerdeki hastanelerin istisnalar haricinde lokal olarak ihale edildiği ve birçok firmanın katılımıyla kamu yararı da sağlanarak yapıldığı bildirilen ihalelerin itirazlara rağmen apar topar bütünleştirilerek yapılmaya çalışılması ve bunda İl Müdürlüğünün ısrarcı tavrı tepkilere yol açmıştı. İl Müdürlüğünün gerekçe olarak ‘kamu yararı’ diye gösterdiği ihalede ne kamu yararı ne de kalite standardının olmadığı iddia ediliyor.

6 MİLYON LİRAYA NE OLDU?

Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü, malzeme dahil yemek pişirme, dağıtım ve bulaşık yıkama hizmetleri alımı için 12 Aralık 2018 tarihinde ihaleye çıkmıştı. EKAP’da (Elektronik Kamu Alımları Platformu) yayınlanan ihalede, ihalenin yaklaşık maliyeti 12 milyon 796 bin TL olarak belirtildi. 18 Aralık 2018’de yapılan ihalede en yüksek teklif 25 milyon 275 bin TL, en düşük teklif ise 18 Milyon 63 bin TL verildi.

Verilen teklifler doğrultusunda müdürlük, maliyetin çok üstünde olmasına rağmen ihaleyi iptal edip yeni bir ihale yapmak yerine 18 milyon 63 bin TL teklif veren firmayla sözleşme imzaladı. İhalede tahmini bedelinin 6 milyon fazlasına sözleşme imzalandığı ortaya çıkmış, yetkililerin dahi ‘Böyle bir şey nasıl olur?’ dediği, soruşturulması gereken milyonlarca liranın hesabı da askıda kalmıştı.