Ekonomik krizden midir bilinmez, geçen yıllara nazaran kahvelerde kimse kalmadı. Akşamları üç beş kişi geliyor, onlar da saat 21’e geldiğinde gidiyorlar. Bazı vatandaşlar masalarına birisi gelir de çay söyleriz endişesizle çayını içip kalkıp gidiyor. Aslında kışın pek fazla iş yok. Tarla bağ bahçe işleri  yazınki kadar çok değil. Buna rağmen akşamları çıkmıyorlar. Çoğu insan evinde oturuyor. Bu nedenle işler kesat. Diye ekliyorlar.

Kahveciler değil sadece hareketsizlikten yakınan, bakkallar da aynı. Sigara paketlerinin ambalajı değiştiğinden bu yana ciddi oranda satışlar azaldı. Azalma nedeni insanların sigara içmeyi bırakmaları değil; hazır sigara yerine tününe yönelmeleri. Sigara almaktansa tütün alıp içiyorlar. Sigara paketlerinin değişmesi işlerin azalmasına neden  oldu diye bakkallar yorum yapıyorlar. Öte yandan, sigara tiryakileri de paketlerin değişmesinin yanı sıra sigaranın içiminin de bozulduğu, eski tadı alamadıklarından yakınıyorlar.

Alan da, satan da sıkıntılı. Bu arada sigaradaki bozulmanın tamamen üretimle alakalı olduğu, aynı malzemeler kullanılarak üretim yapıldığı, üretilen sigaraların belli süre depolarda beklemesi gerektiği, piyasaya hemen sürüldüğü ve bekletilmediğinden dolayı tadında içiminde eskiye nazaran bir değişikli olduğu belirtiliyor. En güzeli içmemek de, bırakmak kolay değil.

Kahveciler, lokantalar, bakkal ve bayiler krizden etkilenmişe benziyor. Vatandaş ise iliklerine kadar ekonomik krizi hissediyor. Her ne kadar işler yolunda, kriz yok. Faizler düştü, dolar düştü dense de bu düşüşler piyasayı canlandırmaya yetmiyor. Bir yıldır ülkemizin dışarı ihraç ettiği ürünlerde değişim yok. Geçmişte ne ihraç ediyorsak yine aynısını ihraç ediyoruz. Yeni bir kalem ekleyemedik. Bu nedenle ihracat gelirlerimizde artış yok.

Üretim yapıp satarsak ülkemize daha çok para gelir. Gelen para da piyasaya çıkar ve ekonomik canlanma hissedilir. Yazın çok yazdım ekonomiye can suyu verilmeli. Can çekişiyor diye. Su verilemeyince, susuzluktan hastalanıp yataklara düşen ekonomiyi iyileştirmek için gereken tedaviye devam edilmelidir. Aksi halde hastalanan ekonomi bizi de hasta edecektir.

Cüzi miktarda alış veriş yapıp günü kurtaranlar yine de hallerine şükrederlerken, vadesi gelen borçlarını borçla ödemeyi sürdürüyorlar.  Herkese hayırlı işler, bol kazançlar diliyorum. Saygılarımla.