Bekçilere geniş yetkiler tanıyan kanun teklifi içişleri komisyonunda kabul edildi.  Tartışmalar da bunun üzerine yoğunlaştı. Bekçi üst araması yapacak. Kimlik  sorabilecek. Neredeyse polis ve jandarma gibi yetkilendiriliyor.  Zor kullanma yetkisi de tanınıyor. Peki, bu bekçilerin eğitim düzeyleri nedir? Orta okul ve lise. Ne kadar eğitimden sora göreve başlatılıyorlar? 3 aylık eğitim sonrası.

Bekçiler göreve alındıktan sonra bunlara ilişkin birçok haber ve yorum yapıldı. Balıkesir merkezde geçen yıl meydana gelen bir bekçi olayını mevzuyu anlayabilmeniz için özetle sizlerle paylaşayım: Bir bay ve bayan saat 23 sularında oturup sohbet ederken bekçiler gelirler. Kimlik sorarlar. Kimlik sorma yetkilerinin olmadığını, yasal olmayan bir hallerinin olmadığını söylediklerinde hemen polis çağırırlar ve hayasız davranışlar sergilemek sair suçlamaları ile bir tutanakla yasal süreç başlatırlar.

Şu anda bu konu yargıya intikal etti. Dolayısıyla da yargı kararı sonrası ne olacağını göreceğiz. Burada vahim olan nokta; bekçilerin daha kimlik sorma, üst arama yetkileri yokken bu şekilde davrandıklarıdır. Yani yetki verildiğinde nasıl davranacaklarını siz düşünün.  Şu anda 20 binin üzerinde çarşı ve mahalle bekçisi görev yapmakta. Şüphelilerin kadın olduğunu düşünün, bekçilerden sadece 70 tane kadın görev yapmakta. Kadının üstü aranacaksa bekçi kadın araması gerekirken, bu kanun teklifi yasalaşırsa erkek bekçiler de kadınların üstünü arayabilecekler. Taciz mevzuları gündeme gelir mi gelmez mi onu da ileride göreceğiz. Şimdi bile sosyal medyada bekçilerin kadınları rahatsız ettiklerine dair paylaşımlara rastlanıyor.

Bekçi gerekli midir değimlidir konusu tartışılmaya devam olunacak. Polis, jandarmaya alternatif bir güç oluşturuluyor eleştirilerinin değerlendirileceğini, kanunun meclise geldiğinde hukuk normlarına uygun hale getirileceğine inanmak istiyorum. Komisyondan geçtiği haliyle yasalaşırsa sıkıntı çıkar.

Şayet bekçi alımına devam olunacaksa, bundan sonra kadın erkek bekçi sayısı eşit olur alınacak bekçilerin eğitim süreleri uzar ve yetkilerini kötüye kullananlara da gerekli işlemler yapılırsa konu bu kadar tartışılmaz. Bekçinin, polisin jandarmanın sayısal olarak artması, sokaklarda resmi kıyafetli görevlilerin çok sayıda dolaşmaları suç oranlarının artışını frenlemez. Suçların artma nedenleri araştırılarak kalıcı önlemler alınmalıdır. Suç patlaması yaşanıyorsa tek tek suçluları yakalamak ve cezalandırmak yerine önce suçu ortaya çıkaran nedenlerin üzerine durulması gerekir. Balıkesir’de görev yapan bekçilerin düdük seslerini geceleri hiç duymadığımı da ekleyerek saygılar sunuyorum.