Kurtuluş Hareketinin ilk kıvılcımlarının atıldığı Kuva-yı Milliye’nin başkenti Balıkesir’de “16 Mayıs Kuva-yı Milliye Günü” unutuldu.. Milletvekilleri ve bazı belediye başkanları sosyal medya hesaplarında yaptıkları paylaşımlarla 16 Mayıs'ı kutladılar.

BALIKESİR'İN RESMİ GÜNÜ!
Balıkesir'e özel olan resmi takvimde yer alan 16 Mayıs Kuva-yı Milliye Günü 15 yıldan b.eri kesintisiz olarak kutlanıyor. Kuva-yı Milliye Günü'nün 16.'sı için pandemi tedbirleri nedeniyle bir tören düzenlenmezken, Kuva-yı Milliye Anıtı'na temsili olarak bir çelenk bırakılmaması dikkat çekti. Her yıl 16 Mayıs günü Kuva-yı Milliye Anıtı’nda resmi tören düzenlenir, Alaca Mescit’te 41 Bayrak Adam anılır ve çeşitli etkinlikler yapılırdı.

 

KUVA-Yİ MİLLİYE NEDEN ÖNEMLİ?
İngilizlerin taşeronluğunu yapan Yunanlılar 15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgal etmeye başladı. Balıkesirliler 16 Mayıs 1919 günü “Okuma Yurdun” da toplanarak düşmana karşı mücadele kararı aldılar. Üç gün sonra 19 Mayıs 1919‘da da Alaca Mescit toplantısını gerçekleştirip “Heyeti Merkeziye’yi” kurarak düşmana karşı ilk harekatı başlattılar. Ruhları şad olsun. Balıkesir milli mücadelede bayraklaşan şehirdir, Devletleşen şehirdir.

 

KAHRAMAN BALIKESİR
Kahraman Balıkesirliler; hiçbir yerden yardım almadan sadece kendi gayretleriyle düşmana karşı adeta etten bir duvar olup aman vermediler. Düşmanın Anadolu’ya geçişlerini engellediler. Bu 13 aylık zaman süresi de Mustafa Kemal ve arkadaşlarına yetti ve tüm hazırlıklarını yapmasını sağladı. İstiklal Harbi’nde Balıkesir’in önemi işte burada yatıyor, Kuva-yı Milliye’nin önemi de burada.

Unutmayın; Balıkesir Yunan işgalinden kendini kurtaran Tek Şehirdir.!

HABER: YILMAZ UZUN