Malum, Türkiye’nin “En Çok Riskli Bölgesi” olarak ülke gündemindeyiz. İşi sıkı tutmaya çalışan, vatandaşları tedbirlerle ilgili sürekli uyaran Vali bey ile mülki amirler, yerey yönetimler ve STK’ların başlattığı seferberliğe rağmen ne yazık ki bir türlü sonuca ulaşılamıyor. Sebebi, hem bireysel hem de toplumsal duyarsızlık, umursamazlık!

HALK KORONA KUYRUĞUNDA!
Kırmızı bölgedeki Balıkesir’de mavi renk hedeflerken turuncuya da razı olan yetkililer boşa kürek çekiyor. Kısmi normalleşmeyi yanlış anlayan ilçelerde rezalet görüntüler yaşanıyor. Balıkesir’in en riskli ilçeleri arasındaki Bigadiç’te belediye Pazar yerini yeniden açınca yüzlerce, binlerce insan ilçe merkezindeki pazara hücum etti. Bir anda ana baba gününe dönen Pazarda hiçbir tedbirin alınmaması koronavirüse açık davetiye çıkardı. Zaten yüksek riskli olan ilçedeki vaka sayılarının daha da katlamasından korkuluyor. Açık Pazar yerindeki yoğun kalabalıkta zabıtalar vatandaşları Pazar girişinde kuyruğa soktu. İnsanların tedbir alınmadan kucak kucağa oldukları Pazar kuyruğu “Bu kadarına da pes” dedirtti!

BALIKESİR’İN EN YÜKSEK RİSKLİ İLÇELERİ

Türkiye’nin kırmızı renkli şehri Balıkesir’de özellikle Bandırma, Gönen, Susurluk,  Altıeylül, Bigadiç ve Dursunbey ilçelerimiz diğer ilçelerimize göre daha riskli durumda. Buradaki vatandaşlarımızın daha duyarlı olmasını rica ediyorum” dedi.


İNGİLTERE KAYNAKLI MUTASYONLU VİRÜS!
Dün, İçişleri Bakanlığı’nın 81 ile gönderdiği ‘Dinamik Denetim Süreci’ile ilgili Vali Hasan Şıldak, merkezde denetim yaptı, uyarılarını tekrarladı. İşyerlerine girip esnafa maske, hijyen ve mesafe kurallarını hatırlattı. Riskli 17 ilden biri olduğumuzu belirten Vali Şıldak, “İngiltere kaynaklı mutasyonlu virüs” bulaşlı vaka sayısının Balıkesir’de çok yüksek olduğunu, tedbirler ile hiç olmazsa turuncu renge geçmek istediklerini söyledi.