Balıkesir Açı Koleji Anadolu Lisesi 9’ncu sınıf öğrencileri Elif Baran ve Gülce Örsel, katıldıkları uluslararası Çevrenin Genç Sözcüleri (Young Reporters For The Environment) yarışması ile ormanların önemine ve çıkan orman yangınlarının insan hayatına ve dünyaya verdiği zararlara dikkat çektiler.

 

Ormanlar yeryüzündeki yaşamın sürekliliği açısından hayli önemlidir. Ormanların atmosferdeki gazların dengesinin korunmasında önemli etkileri vardır. Ağaçlar güneş ışığı yardımıyla suyu ve karbondioksidi fotosentez sonucu besine (örneğin glikoza) dönüştürürken atmosfere oksijen salar.

Bu bağlamda ormanların önemine dikkat çekmek isteyen Balıkesirli öğrenciler Elif Baran ve Gülce Örsel, 42 ülkeden 11-25 yaş arası 275 bin gencin katıldığı Çevrenin Genç Sözcüleri yarışmasına katıldılar.

Ormanların önemini kaleme alan iki arkadaş ayrıca orman yangınlarının nedeni ve insan hayatındaki olumsuzluklarını dünyaya duyurmak adına kolları sıvadı.

Elif Baran ve Gülce Örsel, projelerinde şu ifadelere yer verdiler:

“Dünya nasıl nefes alıyor hiç merak ettiniz mi?

Bu soruya “ormanlar sayesinde” demek yanlış olmaz ormanlar dünyanın en önemli oksijen kaynaklarındandır. Yeryüzü için birçok faydası bulunan yemyeşil ormanlar çok sayıda ağaç barındırır. Her bir ağaçtaki yaprak sayısı düşünüldüğünde ağaçların neden çok büyük bir oksijen kaynağı olduğu anlaşılabilir. Dünyamız için oksijen kaynağı olan ormanlar aynı zamanda iklim üzerinde düzenleyici etkiye sahiptir. Ormanlar ekolojik dengenin temelidir kuşlar göç yollarını ormanlara göre şekillendirmekte yabani hayvanlar türlerini ormanlar sayesinde sürdürmektedir envai çeşit böcek sürüngen Ya da diğer canlılar ormanlarda hayatlarını idame etmektedirler insanoğlu ise bu muhteşem canlılarım sağladığı faydalar sayesinde oluşan ekolojik denge ile daha kaliteli yaşamaktadır. Ancak orman alanlarımız maalesef gün geçtikçe azalmaktadır bunun en önemli nedeni ise ciğerlerimizi yakan orman yangınlarıdır. Orman yangınlarının en büyük sebebi ise insandır. Peki hiç merak ettiniz mi bu oranın yüzde kaç olduğunu. Orman yangınlarının %90 ı insan kaynaklı %10 ise doğal yollardan çıkar. Peki orman yangın ihbar hattını acaba kaç vatandaşımız biliyor biz 71 kişiye bu anketi uyguladığımızda sadece %57.7 lik bir oranın bu hattı(alo 177 orman yangın ihbar hattı)  bildiğini gördük.

 Acaba ormanlarımızı ne kadar koruyabiliyoruz? Çoğumuzun ormanların bizim geleceğimiz olduğunu bildiğini düşünürsek peki her sene bu kadar orman yangını neden oluyor neden her yaz ciğerlerimiz yanıyor

 Televizyonlarda ormanlarımızla ilgili en son ne zaman kamu spotu gördünüz. Ya da dışarıda herhangi bir yerde, gazetede en son ne zaman bir yazı gördünüz.

 Hıı bu aralar görmüş olabilirsiniz çünkü bu hafta orman haftasıydı. Ülke olarak sadece orman haftasında hatırladığımız ormanlarımızı korumak için sizce bir hafta yeterli mi? Yeterli olsaydı bu kadar insan kaynaklı orman yangını çıkar mıydı? Covid-19 la beraber yaşadığımız bu süreçte çoğu şeyin kıymetini nasıl anladıysak, ormanlarımız (geleceğimiz) yok olmadan da ne olur bir şeyler yapalım. Haydi hep beraber harekete geçelim. Artık bazı şeylerin sözde değil icraatta olması gerektiğini herkese hatırlatalım. Ormanlarımızı koruyalım geleceğimizi yok etmeyelim.”