İlk defa Yeni GAZETEM’in gündemine taşıdığı şehrin göbeğindeki depreme dayanıksız olduğu iddiasıyla inceleme başlatılan eski binadan karot alınmasına izin verilmeyen ekipler Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatı ve polis zoruyla istenilen örnekleri aldılar.

“YIKIN ŞU UCUBEYİ!”
Karesi ilçe merkezinde Subay orduevi arkasında bulunan ve bir süredir kamulaştırma davası süren, çevredeki esnafların tabiriyle “ucube” binayla ilgili Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm projesi kapsamında da ayrıca işlem yürütülüyor. Yaşı 40 yılı aşan binanın çürük, depreme dayanıksız olduğu iddialarına mal sahipleri ısrarla karşı çıkmış, ekiplerin herhangi bir numune alıp incelemesine izin vermemişti. Bina sahipleri bu defa Savcılık kararıyla giden ekiplere karşı duramadı. Çevredeki esnaf ve vatandaşlar, “Yıllardan beri bizler de bıktık. Depremde üzerimize yıkılacak diye korkuyoruz. Yıkın artık şu ucube binayı biz de kurtulalım” diye tepki gösterdiler.

POLİS MÜDAHALE ETTİ!
Büyükşehir Belediyesi tarafından Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusunun ardından Savcılık söz konusu binadan gerekli incelemelerin yapılması için karot öneklerinin alınmasına izin verdi. Ekipler dün sabah saatlerinde polislerle birlikte binaya gitti. Bina sahipleri ile belediye görevlileri arasında çıkan tartışmaya polis ekipleri müdahale etti. Mal sahipleri polisin Cumhuriyet Savcılığının izni ve emrini göstermesiyle izin vermek zorunda kaldılar.  Olay yerinde çok sayıda polis ve zabıta ekibi görev alırken, etrafı güvenlik şeridiyle çevrilen binaya kimsenin yaklaşmasına izin verilmedi.

ŞİMDİ NE OLACAK?
KAROT LAR İNCELENİYOR..
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ekipleri söz konusu binanın kirişlerinden, duvarlarından 7 ayrı karot örneği aldı. Ayrıca, yapı üzerindeki demirlerin de ölçümleri yapıldı. Alınan bu beton numuneleri laboratuvarda test edilip incelenecek. Birkaç gün içerisinde belli olması beklenen sonuca göre binanın depreme dayanıksız olup olmadığı resmi ve teknik olarak ortaya çıkacak. Binayla ilgili işlemler de raporun sonucuna göre şekillenecek. Yargı sürecinin de bundan sonra çok daha hızlı işlemesi bekleniyor.