Eğitimci kimliğini her zaman gösteren İvrindi Belediye Başkanı Yusuf Cengiz ilçesinde bir ilki gerçekleştirdi. 11-16 Ekim tarihleri arasında birbirinden kıymetli 27 yazarın katılım sağlayacağı, on binlerce kitap ve yayının da yer alacağı imza töreni, söyleşi, şiir dinletilerini kapsayan "İvrindi 1. Kitap Günleri" etkinliği başladı.

“İVRİNDİ İÇİN MİLAT OLACAK”

Kültür-sanat projelerini destekleyen, hayata geçmesi için gayret gösterdiklerini ifade eden Başkan Cengiz, “Bugün İvrindi için milat olacak, ilçemizde bu tarz organizasyona ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ne mutlu ki kitap günleri adı altında binlerce eseri, onları kaleme döken yazarlarımızı vatandaşlarımız ile buluşturuyoruz. Yıllardır kitap okuyor, şiir okuyor ve paylaşıyoruz, fakat onları kaleme döken kişileri görme, onlarla aynı ortamda bulunma, hasbihal etme ve söyleşilerine katılma şansına sahip olamadık. Bugün itibari ile bunu gerçekleştiriyoruz. Hemşehrilerimiz 6 gün boyunca ilçe merkezinde on binlerce kitap ve 30’a yakın yayınevinin yer alacağı stantları ziyaret edebilecek ve kitaplardan faydalanabilecek” dedi.

BAŞKANDAN MİLLET KÜTÜPHANESİ MÜJDESİ

Toplumda okuma oranının düşük olduğunun altını çizen Başkan Cengiz, “Japonya’da bir kişi yılda 6 kitap okurken, ülkemizde bu oran 6 kişide bir kitaba kadar düşmüş durumda. Japonya’da bir yılda bir milyar kitap basılırken, ülkemizde bu sayı yirmi üç milyon. Bu istatistikleri çoğaltmak,  lehimize çevirmek ve kitap okuma oranımızı geliştirmek bizim elimizde. İlçemiz kitabı seven, okuyan bir yer. Okuma oranının diğer ilçelere nazaran ilçemizde daha yüksek olması sevindirici. İlçemizde şu an kitap evi yok, ama başlattığımız projemiz ile en yakın sürede millet kütüphanesi kazandıracağız” ifadelerini kullandı. Yapılan konuşmaların ardından programa katılım sağlayan yazarlara protokol üyelerince plaket verildi. Plaket takdimi ile birlikte kitapların bulunduğu stantlar gezilirken, yazarlar ve protokol üyeleri kitapseverler ile bir araya gelerek sohbet ettiler.