Balıkesir’in ve bölenin oksijen deposu Kazğdalğları’nda dün çıkan orman yangınını söndürme çalışmaları aralıksız devam ediyor. Çıkış nedeni henüz belirlenemeyen yangına karadan müdahale etmek neredeyse imkansız olduğu için 12 helikopter ve 3 söndürme uçağı ile havadan müdahale ediliyor. Yangın söndürülemediği takdirde gece müdahale edilemeyeceği için çok sayıda ekip karada hazır bekletiliyor.

PKK TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PARMAĞI VAR MI?
6 Ağustos 2021 tarihinde Yeni Özgür Politika isimli Almanya’da basılan terör örgütü PKK’nın sözcülüğünü yapan bir gazetede aynen şu başlık atılmıştı; “Kürt’le barışmayan Kazdağları’nı kaybeder”.. Bu haberden (!) yaklaşık iki hafta sonra Kazdağları’nda çıkan yangınlar düşündürdü. Terör örgütü PKK’nın paçavrasındaki yayının ardından, “Antalya ve Muğla’dan sonra sırada Kazdağları mı var?”  sorusu akıllara gelmişti. Bölgedeki vatandaşların dikkatli olması, en ufak bir şüpheli kişi ve hareketin 112 ihbar hattına bildirilmesi istenmişti. Hatta Balıkesir Valiliğinin koordinesinde alınan sıkı önlemlere ilave olarak bölgede Jandarma Komando Taburu görevlendirilmişti.

DEVLET OLAY YERİNDE
Dün sabah Güre Mahallesi Kavurmacılar mevkiinde başlayan ve şiddetli rüzgarın etkisiyle hızla büyüyerek devam eden Kazdağılarındaki orman yangını henüz söndürülemedi. Başta Vali Hasan Şıldak olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, İl Jandarma Komutanı Tarık Hekimoğlu, Orman Bölge Müdürü Birol Dündar bölgeye giderek yangın söndürme çalışmalarını an be an yerinde takip ediyorlar.

12 HELİKOPTERLER, 3 UÇAK MÜDAHALE EDİYOR
Orman yangınına arazi şartlarından ötürü karadan müdahale çok zor olduğu için Balıkesir Valiliğinin koordinasyonu ile çok sayıda helikopter ve yangın söndürme uçağı ile havadan müdahale ediliyor. Çamlık ve kayalık alandaki yangın için bölgeye çok sayıda takviye itfaiye ekipleri sevk edildi. Alanda çok sayıda arazöz, su ikmal aracı, tanker ve yangın ekibi hazır bekletilirken rüzgârın şiddetinin arttığı yangın müdahalelere rağmen büyüyerek devam etti.