Balıkesir’de salgına karşı her yöntemi ve bütün imkanları kullanarak mücadele yürüttüklerini belirten Vali Hasan Şıldak, “İlimizde salgın hastalık mutasyonlu olarak hızla yayılıyor. Hastalık en çok ev ortamlarında bulaşıyor” diyerek salgını kontrol altına almak için tüm ziyaretlere son verilmesini istedi.

“EN BÜYÜK DESTEĞİ KADINLARDAN BEKLİYORUZ”
Vali Hasan Şıldak, en çok ev ortamlarında bulaştığını vurguladığı salgın hastalığın yayılmasını önlemek için; komşu ziyareti, akraba, ziyareti, hasta ve taziye ziyaretleri ile mevlit, toplu yemek, gün düzenlenmesi, doğum günü kutlaması gibi benzer toplu etkinliklerin kesinlikle yapılmamasını isledi. Salgınla mücadelenin herkesin ortak sorumluluğu olduğunu belirten Vali Şıldak, “Bu mücadelede en büyük desteği kadınlardan bekliyoruz. Lütfen her türlü ziyareti durduralım. Kalabalık ortamlara girmeyelim. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına mutlaka uyalım” dedi.

KOLLUK KUVVETLERİNE TEŞEKKÜR
Balıkesir’in yaşanan vaka artışı sonucunda çok yüksek riskli grupta yer alması nedeniyle hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında da denetimler devam etti.  Vatandaşları tedbirlere uyma noktasında sık sık uyararak Dinamik Denetim Modeliyle gerçekleştirilen denetimlerin kapsamlı olarak devam ettiğini belirten Vali Şıldak, denetimlerde önemli rol sahibi olan bütün kolluk kuvvetleri personeline ve kurallara uyan vatandaşlara teşekkür etti.

**EVLERE AFİŞLİ UYARI
Balıkesir Valiliği’nce çok sayıda broşür bastırılarak ilin her noktasında ekipler tarafından özellikle kadınlara ulaştırılıyor. Broşürde ev ziyaretlerinin sakıncaları ve hastalığın en büyük bulaş alanı olduğuna dikkat çekiliyor.


**SINIF ÖĞRETMENLERİ ANNELERİ UYARIYOR
Salgına karşı bilgilendirme çalışmalarından bir başkası da okullar vasıtasıyla sürdürülüyor. Okullarda sınıf öğretmenleri bütün anne velilerini arayarak kuralları hatırlatıp, ziyaret yapılmamasını rica ediyorlar.

**VALİ DENETİMDE
Hafta sonu kısıtlamasında denetimleri yerinde inceleyen Vali Hasan Şıldak, kolluk kuvvetlerine teşekkür ederken, vatandaşları da salgının kontrol altına alınabilmesi için tedbirlere uymaları konusunda uyardı.