Moda; süslenme özentisi ya da değişiklik ihtiyacıyla, toplum yaşamında belirli bir süreyle görülen aşırı ve yaygın düşkünlük, olarak tanımlanıyor.

      Pandemi sürecinde, maske takmak kalıcı moda olur mu?

      Cevap, kolaylıkla evet olsa da maske takmak; ancak zorlamayla ! kalıcı moda olacak.

      Dünya Sağlık Örgütünün, maske takılması hususunda geç karar alması ve aldığı kararda da inandırıcı olamaması ayrıca ‘’maske takmaya gerek yok‘’ ve benzer söylemlerin, bizzat doktorlar tarafından dile getirilmesi, halk arasında tereddüt yaratıyor.

      Corona virüsünü ilk duyuran doktor Li Wenliang, ölmeden önce, enfeksiyondan kaçınmak için önlemler alınması gerektiğini, insanların koruyucu giysi ve maske takmasının önemli olduğunu söylemişti. Çin başta olmak üzere, pek çok ülke maske konusunda adeta kıtlık yaşadı. Kurallara uymayanlar, durumu ciddiye almayanlar, umursamayanlar sayesinde de git gide vaka ve ölüm sayıları arttı.

      “Takın” diyenler, “Takmayın” diyenler, “Takın ama öyle takmayın” diyenler arasında, bilim ve sağduyunun teşvikiyle, biraz da zor da olsa ikna olan dünyamız, devletlerin zoruyla, maske takmaya karar verdi.

      Zorunlu bir ihtiyaca yönelik bir ürün, nasıl olur da modanın parçası olabilir? Vatandaş olarak salgın durumunun, ilk başta düşündüğümüzden daha uzun süreceğini anladığımız, noktadayız. Bu durumda, suratımızın tam orta yerinde bir kumaş parçasıyla kalakaldık. Giyinme şeklimize dahil olmuş durumda artık maske.

      Öyle ki tüm dünyada sadece korana zamanı değil grip zamanlarında ve özellikle de yurtdışında maske takmak, oldukça yoğun bir uygulamaydı. Modacılar yaz mevsimi koleksiyonlarında maskelere yer vermeye başladı. İlk başlarda podyumda maskeyle yürüyen mankenleri gördüğümüzde yadırgadık. Ama şimdi, sokaklarda kendi tasarımını yapanlardan tutun da koleksiyonlarında maskelere yer veren modaevlerine kadar her yerde karşımıza çıkıyor. Görünen o ki virüs etrafta dolaştığı sürece maske de şapka, eldiven gibi günlük aksesuarlar arasındaki yerini alacak.

      İçişleri Bakanlığı maske takma zorunluluğuna uymayanların üç gün süreyle uyarılıp bilgilendirilmesi, 22 Haziran Pazartesi gününden itibaren de bu kuralı ihlal edenlere 900 TL. para cezası kesilmesine ilişkin, valiliklere talimat verdi.

      Talimatta, salgınının halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına kişiler arası mesafe ve kişisel temizlik kurallarına uymanın yanı sıra maske kullanımının da son derece önemli olduğu işaret ediliyor.

      Ceza yaptırımının uygulanmaya başladığı bugünden itibaren maske takmak, kalıcı moda olacaktır.

      Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.