Türkiye’nin en çok izlenen yarışma programı MasterChef Türkiye’nin 79. Bölümü Balıkesir’de çekildi. Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen programın çekimleri Edremit körfezinin incilerinden olan Gömeç ilçesinde Akkız Han’da yapıldı.


ŞEFLER HAYRAN KALDI
Yeni sezon jürisinde ünlü şefler Mehmet Yalçınkaya, Danilo Zanna ve Somer Sivrioğlu’nun yer aldığı MasterChef Türkiye 2020 Balıkesir’de çekildi. Üç şef de Balıkesir’in zengin mutfağı ve marka ürünleri ile coğrafyası ve kültürüne hayran kaldıklarını ifade etti. Somer Sivrikaya Balıkesir’i, “Ege ve Marmara’ya kıyısı olan iki deniz bir şehir, Kuvayı Millîye Şehri olan coğrafi yapısı temiz ve bereketli topraklarıyla her türlü ürünün yetiştiği Türkiye’yi doyuran il olan Balıkesir’deyiz. Ege ve Akdeniz mutfağı, zeytin ve zeytinyağı, kuzu, termal kaynakları, uygun iklimi ve doğasıyla Balıkesir artık, Avrupa’nın sağlık ve esenlik temasında seçkin bir destinasyonu” diye tanıttı.
Çıraklığından beri bildiği ve talep ettiği Balıkesir kuzusundan övgüyle söz eden Mehmet Yalçınkaya, ilk defa coğrafi işaret alan Balıkesir kuzusunun barkod sistemini anlattı. İtalyan Danilo şef ise, “Bu bölgede normalde ne varsa her şeyi (tarih, lezzet, hava) çok değerli. Aşık olmamak ihtimali sıfır” sözleriyle Balıkesir’e olan hayranlığını dile getirdi.

İKİ ŞEHİR BİR DENİZ..
MasterChef’in özel konuğu olan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Biz Balıkesir’i tanımlarken dağlarından bal ovalarından yağ akan Kuvayı Milliye şehri diyoruz. Gerçekten Allah’ın bütün nimetleri bir ilde topladığı güzel bir şehirde yaşıyoruz. Bizim ‘İki Deniz Bir Şehir’ sloganımız var. Gerçek manada Türkiye’nin bütün coğrafyalarından tecrübe edinilmiş ve harmanlanmış bir karaktere dönüşmüş çok özel özelliklerimiz var. Halımızdan yeme içme olarak endemik bitki örtüsünün mutfakta kullanılmasına kadar çok özel ürünlerimiz var” dedi.

BAŞKAN YILMAZ: “İNSANLARIMIZI BEKLİYORUZ”
Peynirden, kuzuya, zeytin ve zeytinyağından el dokuması halısına kadar Balıkesir’in özel ürünlerini anlatan Başkan Yılmaz, “Burada Kafkaslardan tutun Balkanlar’dan çok farklı etnik yapıdan ve kültürden insanlar gelmiş kendi köylerini kurmuşlar ortak kültürlerini sürmüşler. Hala o özellikleri taşıyan çok yöremiz var bizim. Bu da mutfak zenginliğimize çok değer katıyor. Ben buradan tüm seyircilerimize ve yarışmacılarımıza sesleniyorum; Balıkesir ‘bal’ çok demek, hisar merkezi, kalesi, yerleşkesi çok manasına geliyor. Gelin Kazdağlarımızda gezdirelim, Madra Dağımızda gezdirelim. Sındırgımızda, Erdek’imizde, Adalarımızda gezdirelim. Keşfedilmeyi bekleyen çok şey  var” sözleriyle herkesi Balıkesir’in eşsiz güzelliklerini görmeye davet etti.

ZEYTİN HASADI YAPTILAR
MasterChef yarışmasının takımları körfez bölgesinde peynir fabrikasını gezdiler, zeytin bahçesinde zeytin hasadı yapıp zeytin topladılar. Zeytinyağı fabrikasında üretimi incelediler. Gözlemlerini ve düşüncelerini aktaran yarışmacılardan Barbaros, “Ben 50 çeşit peyniri olan bir ülke dahi düşünemezken Balıkesir’in 50 çeşit peyniri olması benim için çok güzeldi. Peynirin nasıl yapıldığını gördüm çok hoşuma gitti. Oranın kokusu, insanların sıcaklığı kendimi Balıkesir’de memleketimde, evimde hissetim” dedi. Eray, “Çok başarılı bir tarımları, çok başarılı bir hayvancılıkları var” derken yine popüler bir isim olan Serhat ise , “Beni şahsen en çok şaşırtan onların kuzusu oldu. İşaretli kuzu sadece Japonya’da var. Onların seviyesi vardır ve bu üretim yeriyle, yetişmesiyle alakalıdır. Eğer biz bunun üzerine düşüp buna gerekli yatırımı yaparsak bundan yıllar sonra belki de Balıkesir’in bir kuzusu olacak ve bütün dünyaya mal olacak. Bunlar gerçekten Türkiye’nin kültürü, mutfağı ve kendisini tanıtması açısından inanılmaz güzel şeyler” dedi. YILMAZ UZUN