Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Balıkesir Şube Başkanı Erdem Özer, koronavirüs nedeniyle içinde bulunduğumuz zor süreçte ekonomiyle ilgili olarak zorlanan esnaf teşkilatı ile tüccarların ve KOBİ’lerin bugün yanında olarak elini taşın altına koyan bankaları kriz sonrası unutmayacaklarını söyledi.

Bankalara ve kamu kurumlarına seslenerek bir çağrıda bulunan MÜSİAD Başkanı Erdem Özer şunları söyledi;

“Yaşadığımız kriz sebebiyle Devletimizin açıkladığı desteklerden en çok KOBİ’leri faydalandırmalıyız. İstihdamın %75 ini sağlayan KOBİ’ler ise, desteklerde KOBİ’lere öncelik tanınmalı. Bu dönemde zorlaştırıcı değil, kolaylaştırıcı ve ulaşılabilir olalım. Salgın dönemini Allah’ın izni ile hep birlikte atlatacağız. Kriz bittiğinde Esnafın, Tüccarın, Kobi’lerin yanında olan bankaları, elini taşın altına sokanları unutmayacağız. 2020 başında da belirtmiştik. Hantal olmayan hızlı karar alabilen şirketler ve şehirler kazançlı çıkacaktır. Bu sebeple;
Devletimizin verdiği destekleri taşın altına elimizi koyup bir an önce mümkün olduğunca geniş bir kitleyi faydalandırmalı, şehrimiz ekonomisine katmalıyız. Bugünler fidelerin dikim zamanı. İlerleyen zamanlarda gıda sıkıntısı yaşamamamız için çiftçilerimizin çalışmasını kısıtlamadan daha fazla destek olmamız çok önemli. Şehrimizde istihdamın %50 sini tarım ve sanayi,  %50 sini ise hizmet sektörü oluşturmaktadır. Hizmet sektörü durdu ve bu krizi en derinden hissetmekte. Bu sürede yenilenmemizi yapıp fırsata çevirelim. 2- 3 ay sonra evlerine kapatılan insanlar gezmek, değişik yerler görmek isteyecek, ertelenen düğün ve organizasyonlar sıkışacaktır.  İnsanları şehrimize çekecek şekilde dağ, deniz ve termal turizmini anlatmalıyız.”

“ÖNCE SAĞLIK DİYEREK BU DURGUNLUKTA, KRİZ SONRASINA HAZIR OLALIM”
“ Önce sağlık diyerek bu durgunlukta, kriz sonrasına hazır olalım. Bu vesileyle bir kez daha iş dünyamızı da, ihtiyacı olanlara destek olmaya çağırıyoruz. Zekâtlarımızı illa Ramazan ayında dağıtacağız diye bir şart yok. Allah’ın izniyle biz bize yeteriz. Allah var gam yok.”