Belediye-İş Genel Mali Sekreteri Bayram Özkan’ın divan başkanlığını yaptığı genel kurul Balıkesir ve Çanakkale bölgesindeki belediye ve belediyeye ait şirketlerde çalışan işçileri temsil eden delegelerin katılımıyla gerçekleştirildi. Belediye-İş Şube Başkanı Yüksel Özden genel kurulda yaptığı konuşmada genç işçilere seslenerek, “yarınlarınıza, yarınlarımıza hep birlikte sahip çıkalım. Biz birlik ve beraberlik içinde olursak karşımızda kimse duramaz” dedi. Divan kurulunun oluşturulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan genele kurulda Belediye-İş’in geçen süredeki faaliyetlerinin yer aldığı video gösterimi gerçekleştirildi.  Belediye-İş Sendikası Balıkesir Şubesi’nin yönetim kurulu, denetim kurulu ve disiplin kurulunun oy birliğiyle aklandığı genel kurulda Yüksel Özden tek listeyle gittiği seçimlerde bir dönem daha başkan seçildi.

“127 İŞÇİ ARKADAŞIMIZI KAYBETTİK”

Genel Kurulun başında Belediye-İş Sendikası Genel Mali Sekreteri Bayram Özkan gündeme dair açıklamalarda bulundu. Özkan Belediye-İş sendikasının ülke genelinde güçlü bir sendika olduğunu belirttiği konuşmasında 6 Şubat’ta gerçekleşen ve 11 ili etkileyen depremin yaralarını hep birlikte sarmaya devam ettiklerini söyledi. Genel Mali Sekreteri Bayram Özkan, “Ülkemizi etkileyen deprem sonrasında Belediye-İş Sendikamıza üye 127 işçi arkadaşımız hayatını kaybetti. Bir o kadar da işçi arkadaşımızın evleri yıkıldı. Ankara’da bulunan Belediye-İş sendikamızın konuk evi ve Kuşadası’ndaki eğitim tesislerimiz bir süreliğine depremden olumsuz etkilenen vatandaşlarımızın kullanımına açıldı. Ayrıca depremden etkilenen sendika üyelerimize 10’ar bin liralık desteği sizlerden alınan aidatlardan ödedik” diye konuştu.

“İŞÇİLERİN KADERLERİ BELLİ OLACAK”

Sendikal faaliyetler hakkında da değerlendirmelerde bulunan Mali Genel Sekreter Bayram Özkan, “Şimdiden bütün emekçi arkadaşlarımın 1 Mayıs Birlik-Dayanışma ve Mücadele Günü’nü kutluyorum. Türk-İş’in aldığı karar gereği Adana’da kutlamalara katılacağız. Türkiye’de çalışan özellikle bizim gibi yerel yönetimlerde çalışan; sabahın 05.00’inde kalkıp temizliği yapan, doğumdan ölüme hizmet götüren emekçi arkadaşlarımızla birlikteyiz. Bu dönem önümüzde tarihi bir seçim var ve Türkiye kaderini belirleyecek. Bunun yanında da işçiler de kaderlerini belirleyecek. Doğumdan ölüme kadar hizmet götüren tek sektör biziz ama belediye çalışanları her dönem ikinci sınıf insan olarak görülüyor. Onun için 14 Mayıs bizim için tarihi bir fırsattır. Biz aslında bir seçme değil belediye çalışanları kendi kaderlerini oylamaya gidecek. Türkiye’de belediye çalışanları aslında kadroluların kelaynak kuşu gibi kaldığı bir dönemden geçiyor. En az sayıda kadroya sahip yerler belediyeler oldu. Türkiye genelinde toplam 25 bin kadrolu belediye işçisi varken 1,5 milyonun üzerinde de taşeron dediğimiz şirkette çalışan arkadaşlarımız var. Önümüzdeki 14 Mayıs seçimleri bizim için bir hesaplaşma olacaktır. Eğer sizler ideolojik anlamda siyaset yaparsanız çoluk-çocuğunuzun geleceğini düşünmeden oy verirseniz sadece kendinizin değil tüm Türkiye’deki belediye işçileri kaybetmiş olacaktır” dedi.

 “ÜLKE OLARAK BÜYÜK FELAKETLER ATLATTIK”

Genel kurulda tek aday olarak seçimlere giden Şube Başkanı Yüksel Özden de yaptığı konuşmada ilk olarak ülkede yaşanan pandemi ve deprem felaketlerine değindi. Özden, “Geçtiğimiz dört yıl büyük sıkıntılar çektik. Önce pandemi denen bir salgın ortaya çıktı. Pandemide hayatlarını kaybeden işçi arkadaşlarımız, akrabalarımız, komşularımız oldu. Pandemiyle birlikte gelen kısıtlamalara rağmen Belediye-İş Sendikası olarak tüm üyelerimizin yanında olduk. Kısıtlama ve salgın hastalık sonrasında ülkemizi yasa boğan bir başka felaket ise deprem oldu. Depremde binlerce vatandaşımızı kaybettik. Depremden olumsuz etkilenen depremzede vatandaşlarımızın bir kısmını Ankara’daki konuk evimizde bir kısmını da eğitim tesislerimizde ağırlıyoruz. Deprem bizim de başımıza gelebilir. Ben sendikamızı kutluyorum. Çünkü diğer sendikalar; siyasi partilerin arka bahçesi olan sendikalar üyelerine sadece bir sefere mahsus 3 bin TL para verdi. Belediye-İş Sendikası ise 10 bin lira para veriyor ve çoluklarının çocuklarının giyim ve yiyeceklerini karşılıyor. Bundan dolayı kutluyorum” diye konuştu.

“HAKLARIMIZI ALMAK İÇİN MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Belediye işçilerinin haklarını almak için çaba gösterdiklerinin altını çizen Yüksel Özden, “Önümüzdeki süreçte şirketlerde birinci dönem sözleşmelerimizi yaptık. Belli haklar kazandık ama bunlar yetmez. Açlık sınırı belli, Türkiye’deki çakma olsa da enflasyon belli. Biz önümüzdeki süreçte yapacağımız sözleşmelerde enflasyon artı rakamlarını yakalayacağız. Biz Belediye-İş Balıkesir Şubesi olarak gerekli mücadeleyi veriyoruz. Ayvalık’ta da, Gelibolu’da da, Ayvacık’ta da, Kepez’de de, Bigadiç’te de, Savaştepe’de de gerekli mücadeleyi verdik. Ama yetmez. Hep beraber bu işin mücadelesini verirsek başarılı oluruz. Benim elimde sihirli değnek yok. Evet, tecrübe var, ben bu sendikacılığı biliyorum ama yetmiyor. Belediye başkanı babanızın oğlu olsa dahi oraya oturduğu zaman değişiyor. Belediye başkanı herhangi bir kurumda genel müdür olsa ben Balıkesir Şube Başkanı olarak güçlüysem karşısında dik dururum, ben ne dersem onu yapar. Ama belediye başkanını halk seçiyor, siz seçiyorsunuz, ben seçiyorum. O yüzden gücümüzü hep birlikte kullanacağız. Özellikle şirketlerdeki genç arkadaşlara sesleniyorum; hep birlikte hareket edersek başarı hemen gelecektir. Beni yıllardır tanıyorsunuz. Ben bir siyasi partiye ne kadar yakınsam öbürüne de o kadar yakınım. Bir siyasi partiye ne kadar uzaksam, ona da o kadar uzağım. Elbette siyasi görüşüm var. Ama ben oradaki belediye başkanına kıyak yapmıyorum. Daha çok hak almak için uğraşıyorum. Elimden gelen mücadeleyi veriyorum. Birlikte hareket edersek başarıya ulaşacağız” ifadelerini kullandı. Genel kurulda faaliyet, denetim ve disiplin kurulu raporlarının oylanmasının ardından yapılan seçimlerde yönetim şu isimlerden oluştu: “Yönetim Kurulu: Yüksel Özden (Şube Başkanı), Abdullah Erbaş (Şube Başkan Yardımcısı), Hüseyin Tuna Şube Mali Sekreteri), Abdurrahman Karakaş, Tezcan Küçüktekin (Yönetim Kurulu Üyesi) Denetleme Kurulu: Selim Esmer, Uğur Çelik, Mehmet Özel. Disiplin Kurulu: Kadir Günay, İbrahim Peker, Mehmet Doğan. Genel Merkez Üst Kurul Delegeleri: Yüksel Özden, Abdullah Erbaş, Abdurrahman Karakaş, Tezcan Küçüktekin, Hüseyin Tuna, Selim Esmer, Uğur Çelik, Seçkin Arık, Abdurrahim Yalçın, Rıdvan Akkurt.”  HÜSEYİN ÇAKIR