Tarihi, kültürü, coğrafyası, turizmi, doğası ve mümbit topraklarıyla kadim şehir Balıkesir, Büyükşehir Belediyesi’nin insana dokunan hizmetleriyle her geçen gün daha gelişiyor. Onlarca proje ve yatırımlardan ayrı olarak şehrin tarihi simgelerinden Selatin camii Zağnos Paşa Cami ve çevresiyle ilgili düzenlemeler yıllardır beklenen bir çalışma olarak takdir ediliyor.    


ÇALIŞMALAR TİTİZLİKLE SÜRÜYOR
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın talimatıyla başlatılan çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Paşa Camiyi Çamlık projesiyle bütünleştirecek olan kentsel dönüşümün de gerçekleşeceği ve tarihi dokunun korunacağı projeye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Vakıflar Genel Müdürlüğü de dahil edildi. Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun onay ve izniyle gerçekleşen Paşa Camideki çalışmalar titizlikle yürütülüyor. 

AVLU 3 KAT GENİŞLİYOR..
ZEMİNİ MERMERLE KAPLANACAK
 
Çalışmalarla ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yasin Sağay, proje kapsamında Zağnos Paşa Caminin mevcut avlusunun 3 kat daha genişleyeceğini söyledi. Yaklaşık 3 ayda bitirmeyi hedeflediklerini belirten Sağay, “Önceden 1.000 (Bin) metrekare olan Paşa Caminin avlusunu tam 4 bin metrekare genişliğe sahip olacak. Caminin avlusundaki zemin ise tamamen mermer olacak. Avluda üç ayrı musalla olacak. Zağnos Paşa türbesi de temizlenip korunacak” dedi.

MERMERLERİ ERMİŞLER AİLESİ ÜSTLENDİ
Öte yandan, Zağnos Paşa Camiyle ilgili çalışmalarda genişletilecek olan avlunun zeminine döşenecek mermerleri Balıkesir’in önde gelen hayırsever ailelerinden, aynı zamanda şehrin ve sektörün önde gelen firmalarından Ravini Mermer’in sahibi olan Ermişler ailesi üstlendi. Çınar altı dahil avludaki zemin ile tuvaletlerin duvar ve tabanları dahil 6 bin m2 doğal taş mermerin kullanılacağı caminin avlusu bittiğinde mükemmel bir görüntüye kavuşacak.

BÜYÜKŞEHİR’E “BİLA BEDEL” BAĞIŞ
Şehre ve ülkeye hizmet için üzerine düşeni her zaman yapan Ermişler ailesi Paşa Cami için de örnek bir çalışmaya imza attı. Konuyla ilgili görüşünü aldığımız Fahri Ermişler, “Biz de bu çorbada tuzumuz olsun istedik. Paşa Cami olduğu için asla ticari bakmıyoruz. Ravini Mermer olarak ailemiz adına Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne bila ücret bağışta bulunuyoruz. Bununla ilgili kamuoyunda bir yanlış anlaşılma olmaması için Büyükşehir Belediyesi ile ‘Bila Bedel” bağışımız olduğuna dair sözleşme de yapacağız” dedi.

DOĞAL TAŞ MERMER KULLANILACAK
Fahri Ermişler, Paşa Caminin avlusunun zeminine doğal taş olan füme renkli mermer kullanacaklarını, bu mermerlerin kaymaz özellikte olacağını, bunun için mermerlerin özel işlemden geçirildikten sonra döşeneceğini belirtti. Yağmur yağdığında kaymaz özelliği nedeniyle bir sıkıntı olmayacak. Fabrikaya davet edilen Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve beraberindeki yetkilere mermerler üzerinde uygulama yapılıp gösterildi.

**ELEŞTİRİLER YERSİZ!
Hayırsever iş insanı Fahri Ermişler, Zağnos Paşa Camisi ve çevresindeki düzenlemelerin yerinde olduğunu söyledi. Caminin etrafındaki altyapının da baştan sona yenilendiğini, bunun da çok önemli bir çalışma olduğunu belirten Ermişler, “Paşa Cami’yle ilgili çalışmalar gayet güzel, böyle bir düzenleme gerekliydi. Aynı zamanda çok eski olan altyapısı da Büyükşehir Belediyesi’nce yenileniyor. Su tesisatları, giderler ve diğer hatlar değişiyor. Bu konudaki eleştiriler çok yersiz” dedi.
 HABER: YILMAZ UZUN