Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü Organ Nakil Koordinatörlüğünce gerçekleştirilen çalışmalar sonucu gerçekleşen organ bağışı ve nakilleri organ bekleyen hastalara hayat oluyor. Son olarak SVO sonucu hayatını kaybeden bir kadın hastanın 2 böbreği ve karaciğeri 3 hastaya umut ışığı oldu.

Konuyla ilgili bilgi veren Balıkesir İl Sağlık Müdürü Serkan Kadir Keskin, 24 Nisan tarihinde beyin felci geçiren (SVO) bir hasta tedavisi yapılmak üzere Edremit Devlet Hastanesinden Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesine sevk edildi. Ancak, gerekli tüm müdahaleler yapılmasına rağmen beyin ölümü gerçekleşen kadın hastanın ailesi organ bağışını kabul etti. İl Sağlık Müdürü Keskin, “Bağışlanan organları sadece organ nakli ile iyileşebilecek durumda olan 3 hastaya Sağlık Bakanlığı Organ Nakil Koordinatörlerimizin yoğun çabaları ile gerçekleştirilen organizasyon ile iki böbrek ve karaciğeri 3 hastaya umut ışığı olmuştur. Vefatı ile diğer hastalara umut olan merhumeye yüce Allahtan rahmet, Organ Bağışına evet diyerek cana can katan yüce gönüllü ve kederli ailesine baş sağlığı dileriz” dedi.
 

BALIKESİR CAN OLUYOR
Balıkesir’in organ bağışında ciddi rolü olduğunu ifade eden İl sağlık Müdürü Serkan Kadir Keskin, “Tüm dünyada ve ülkemizde pandemi sebebi ile Organ Bağış sayıları düşmüş ve Organ bekleyen hastalarımızı maalesef kaybetmekteyiz.  2021 yılında hastanemiz Organ Nakil Koordinatörlüğümüzce 8 aile görüşülmesi yapılmış ve 7 ailemizden bağış için onay alınmıştır. Hem ülkemizde hem tüm dünyadaki oranlara baktığımızda Balıkesir’imiz bu bağlam da umut olmaktadır. Yüce gönüllü halkımıza şükranlarımızı sunuyor,  vefat eden hastalarımıza tekrar Allah tan rahmet diliyoruz” diye konuştu.  YILMAZ UZUN