TFF, geçen sezon için aldığı ve yanlış karar olan ‘’ligden düşme olmayacak’’ kararının katmerlisi de kabul etti.

      Katmerli karar neydi?

      "TFF Yönetim Kurulu'nun 21.12.2020 tarihli toplantısında; Covid-19 salgınının olumsuz etkileri göz önünde bulundurularak bu sürece münhasır olmak üzere Statü ve Talimatlarda değişiklik yapılmıştır.

      Buna göre; Liglerin ikinci devresinin ilk resmi müsabakasından itibaren kulüplerin kadrolarını daha rahat oluşturabilmelerini temin etmek amacıyla A Takım Listesindeki oyuncu sayıları Süper Lig ve TFF 1. Lig için 35, Misli.com 2. Lig ve 3. Lig için 30 olacak şekilde artırılacaktır. Kulüpler, 01.01.2000 ve daha sonra doğmuş olmaları kaydıyla, profesyonel ve kulübüne en az 6 ay tescilli amatör futbolcuları da A Takım Listesi'ne yazmaksızın müsabakalarda oynatabilecektir. A Takım Listelerinde zorunlu olarak bulundurulması gereken futbolculara yönelik tescil süreleri de kısaltılmıştır.

      Ayrıca, transfer edilen futbolcuların sözleşmelerinin tescili için kulüplerden istenen Sosyal Güvenlik Kurumu ve Vergi Dairelerine, vadesi geçmiş borcu olmadığına dair belge ibraz etme yükümlülüğü 2020-2021 futbol sezonu ikinci transfer ve tescil döneminde de uygulanmayacaktır.

      Bununla birlikte; yine Liglerin ikinci devrelerinin ilk müsabakalarından geçerli olmak üzere, Covid-19 PCR test sonuçlarına göre pozitif vakalar ve hastalığı geçirmekte olanlardan ötürü yapılan müsabaka ertelemeleri yapılmayacaktır. Kulüpler Futbol Müsabaka Talimatına göre minimum 9 kişi ile sahaya çıkabilecek, aksi takdirde hükmen mağlup sayılacaklardır."

      Bu kararın tek iyi tarafı, gençlerin önünün tamamen açılacak olması ama sağlıkçılarla, futbol kulüplerini de karşı karşıya getirecek.

      Sürüntülerin alınmasında ve test aşamasında yapılacak hatalar, takımların hükmen yenik sayılmasına neden olacak.

      Bununla ilgili tek merkez gibi bir kurum mu oluşturulacak ki bunun uygulaması çok zor ...

      Futbol dünyamız ‘’sağlıkçılar ve hükmen yenilgi’’ ikilisini çok konuşacak.

      Hemen aklıma geleni yazıyorum; iki takımda 9 kişi kalırsa ne olacak?

      İkisi de hükmen yenik mi sayılacak?

      Kazanan tarafı belirlemek için kura mı çekilecek?

      Ya da beraberlik kabul edilerek, puanlar mı paylaşılacak?

      TFF'nin sezon ortasında hükmen yenilgi kuralı getirmesi eşitlik prensibine aykırı. Bazı kulüpler daha önceki erteleme imkanından faydalanırken, onlarla aynı durumda olan diğer kulüpler cezalandırılacak.

      Önceki sezon Covid-19 nedeniyle küme düşmeyi kaldır ama yine Covid-19 nedeniyle sahaya çıkamayanı hükmen mağlup saymak, hiç adil değil.

      Bir futbol takımının Covid-19 nedeniyle sahaya minimum 9 futbolcuyla çıkamaması ve hükmen mağlup sayılacak olması, vicdanlara sığmayacak ve telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi zararlara sebebiyet verecektir. Türkiye Futbol Federasyonu almış olduğu bu kararı, yeniden gözden geçirmelidir.

      Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.