Koronavirüs, solunum yollarını etkileyen bulaşıcı bir hastalık.

Sigara ise bilindiği üzere vücudumuzda en çok akciğerleri etkiyor.

Yeni Koronavirüs Hastalığı “Covid-19”un sigara içenlerde daha ağır seyretmesinin en temel nedeni akciğerlerdeki sigaradan kaynaklı hasar.

Sigarayı azaltmak çözüm değildir sigarayı bırakmak gerekir.

30 yaşından önce sigara bırakanların sigarayla ilişkili hastalık riski, zaman içinde hiç sigara içmemişlerle aynı seviyeye inmektedir.

Günlük bir sigaranın bile kalp damar hastalığı riskini artırdığına dair yayınlar mevcut.

Koronovirüsten korkanlar için her yıl ortalama sekiz milyon kişinin sigaradan hayatını kaybettiğini hatırlatmakta fayda görüyorum.

Tüm bunların ötesinde sigaranın tek başına bile vücuda zararları sayılamayacak kadar çok.

Sigara, kötü huylu kolesterolün artışı, hipertansiyon, kalp hastalıkları ve koroner arter hastalığı için majör risk faktörü olduğu gibi, kalp krizi riskini 2,5 kat artırmakta.

Sigara bağımlılığı, beyin hücresel yapısında ve fonksiyonlarında kalıcı değişiklikler ile giden, dürtüsel, önüne geçilemeyen, tekrarlayan sigara kullanımı davranışı ile kendini gösteren kronik bir beyin hastalığıdır.

Tüm diğer kronik hastalıklar gibi tıbbi tedavi gerektirir ve tedavi edilmez ise ömür boyu sürebilir.

Sigara içen insanların hemen hemen hepsi bu dertten kurtulmak ister ve tamamı sigaranın sağlıkları için ne büyük bir tehlike oluşturduğunu, çocuklarına ya da sevdiklerine ne kadar kötü bir örnek olduğunu, sigara içmeyenleri ne kadar rahatsız ettiğini ve ne kadar çok maddi kayba yol açtığını bilir.

Sigaradan kurtulmak gerçekten kolay bir iş değildir.

Tavsiyem ise sigaradan uzak durun.

Saygılarımla.