Yargıtay kararı sonrası Belediye Başkanlığı düşen Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı’nın yerine yarın toplanacak Belediye Meclisi’nce yeni bir başkan vekili seçilecek.Erdekli 15 meclis üyesine seslenen Ak Partili Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Av. Birol Şahin; “Erdek’in gelişmesi, onurunuz ve çocuklarının geleceği için Hüseyin Sarı’nın gölgesini (kuklasını) seçmeyin ve Sarı’nın esaretinden artık Erdek’i kurtarın” dedi.

Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı hakkında geçmiş yıllarda bir petrol alım ihalesiyle ilgili ihaleye fesat karıştırma suçlamasıyla verilen hapis kararı Yargıtay tarafından onaylandı. Alınan karar ile birlikte Sarı’nın belediye başkanlığı düştü. Bu karar sonrasında Erdek’in CHP'li Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, İçişleri Bakanlığınca görevinden uzaklaştırıldı. Yaşanan bu gelişmelerin ardından bugün toplanacak olan Erdek Belediye Meclisinde yeni bir Başkan Vekili seçilecek. Danıştay’ın Hüseyin Sarı’nın kararını resmen onaması sonrası ise ileri günlerde yeniden toplanacak olan Erdek Belediye Meclisi bu kez asaleten yeni bir başkan seçecek.

“SARI ARTIK APARTMANA YÖNETİCİ BİLE OLMAZ”
Ak Partili Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Av. Birol Şahin dün yaptığı açıklama ile Erdek’teki CHP, İyi Parti, Ak Parti ve MHP’den oluşan 15 kişilik Belediye Meclis üyelerine seslendi. Şahin şunları söyledi;
“Bugün Erdek Belediye Meclisinde bir anlamda Erdek’in geleceği oylanacak. 15 meclis üyesi başkan vekilini seçecek. Danıştay kararı gelince de Başkan seçilecek. Hüseyin Sarı’nın artık yeniden göreve dönme imkanı yok. Anayasa’da bununla ilgili çok net bir madde var. Yüz kızartıcı suç işleyenler ihaleye fesat karıştıranlar af çıksa bile bir daha seçilme hakkı yok. Hüseyin Sarı bundan sonra siyasi mezarlıkta, apartmana yönetici bile olamaz. Kamu haklarınız kullanamaz. Memur olsaydı memuriyeti sona erecekti. Ayrıca Hüseyin Sarı’nın yargıda devam eden 8 dosyası daha var. Bu dosya tek değil, yanında mevcut 3 meclis üyesinin de olduğu davalar var. Erdek’te Hüseyin Sarı dönemi bitti. Şimdi artık 15 Erdek Belediye Meclis üyesi oy kullanarak önce başkan vekili ardından Danıştay kararı gelince başkan seçecekler. Burada anlatmaya çalıştığım parti mevzusu değil. CHP’li bir isimde seçebilirler. Hüseyin Sarı, Erdek’i kendi yönetebilmek için kendi adayını başkan seçtirmeye çalışıyor. Bu isim seçilirse Erdek yine rezil durumda olur. Oysa dün Burhaniye’de, Edremit’te CHP’li Belediye Başkanları Ak Parti’li Büyükşehir Belediye Başkanına teşekkür ediyorlar. Ortak çalışma yapılıyor. İlçeler ve Balıkesir’in huzuru için birlikte hareket ediyorlar. Oysa Erdek’te uyum sorunu var. Erdek’in yeniden ayağa kalkması için Hüseyin Sarı’nın kulası olmayacak birini seçmeli. Meclis üyeleri ellerini vicdanına koyarak gizli oylamada Erdek için kendileri ve çocuklarının gelecekleri için onurları için Erdek’in Burhaniye, Edremit gibi hizmet alabilmesi için yeniden huzuru bulabilmeleri için oy vermelerini bekliyoruz. Erdek’e adam gibi bir belediye başkanı seçsinler. Hüseyin Sarı’nın gölgesini seçerek Erdek’in kaderini daha kötü noktaya taşımasınlar” dedi.

DAHA ÖNCE DE GÖREVDEN ALINMIŞTI
Öte yandan Başkan Sarı, 21 Mart 2019 tarihinde ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan 11 ay 20 gün ceza almıştı. Hak mahrumiyeti cezasının Yargıtay tarafından da onanmasının ardından Sarı, İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alınmıştı.  İLKAN TOPRAK