Yılda 1 milyon yolcuya hizmet vermesi planlanan Balıkesir Merkez Havalimanı inşaatı, Ocak 2020 sonu itibariyle tamamlandı ve uçuşların başlaması bekleniyor.

      6 bin 500 metrekarelik yeni terminal binası ve 28 bin 800 metrekarelik 4 uçak kapasiteli apronu ile her türlü ihtiyaca yanıt verebilecek şekilde donatılan havalimanının pisti 2 bin 990 metre uzunluğunda ve 45 metre genişliğinde inşa edildi.

      Havalimanı sayısı ikiye çıkarken, Balıkesir'e uzun yıllardır hizmet veren Koca Seyit Havalimanı'nın, yeni havalimanının hizmete girmesiyle nasıl etkileneceği ise şimdiden merak ediliyor ama Büyükşehir Belediyesinin körfez havaalanı transferleri için 5 adet yeni araç alması ile anlaşılıyor ki Merkez Havaalanının işi zor gibi.     

      Gelelim yazımın başlık sorusuna.

      Tekrar uçabilecek miyiz?  

      Yılda 1 milyon yolcu sayısı çok çok yüksek. Günde 2739 biletli yolcu gerekiyor. Uçakların ortalama koltuk sayısına göre de 15-20 sefer ve dolu uçuş mecburiyeti olacak.

      Yapılan otoyollar ve yüksek hızlı tren hatları, uçak tercihini ve yolcu sayısını azaltıyor.

      Balıkesir’in Bursa-Manisa-İzmir üçlüsünün arasında sıkışması, dışarıdan gelecek ve uçak tercihinde bulunacak yolcu sayısını arttırmaz.

      Ayrıca özel havayolu şirketlerinin mali yönden zor durumda olması, THY-Anadolu Jet sefer sayılarının azaltması, kötü haber.

      Bir, iki en fazla üç sefer düzenlenir ve sonrası malum neden! Yolcu azlığından iptal. Daha önce olduğu gibi.

      Tek ümidim; Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesine yapılacak uçuşlar.

      Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.