Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu yüz binlerce kişinin beklediği ceza infaz yasasını görüştü. HDP’nın PKK’lı teröristlere af isterken, CHP ve İP’de kanun hükmünde kararname ve terör suçundan tutuklanan gazetecilerinde infaz yasasına dahil edilmesini istedi. 3 parti toplantı yeter sayısı olmadığı gerekçesiyle salonu terk ederken görüşmeler kaldığı yerden devam etmek üzere yarına kaldı.

“CEZAEVLERİNE MUTLU HABERİ EN KISA ZAMANDA VERECEĞİZ”

Koronavirüs nedeniyle her partinin birer boşluk bırakarak daha az sayıda vekille katıldığı toplantıda terör suçları infaz yasasına eklenmeyince toplantı yeter sayısı için sayım yapılması isteyen HDP’ye CHP ve İP destek verdi. Üç parti meclis salonu terk edince görüşmeler yarım kaldı.

Mecliste görüşülen infaz yasası hakkında Master Media’ya bilgi veren Ak Parti Balıkesir Milletvekili MKYK Üyesi Yavuz Subaşı ve Milletvekili Mustafa Canbey, AK Parti ve MHP'nin uzun süre çalışarak hazırladığı ceza infaz yasasına Millet İttifakı'nın gizli ortağı HDP’nin teröristlerin de dahil edilmesini istemesine tepki gösterdiler.

Milletvekili Subaşı, en kısa zamanda ceza infaz yasasını çıkaracakları müjdesini verirken, CHP, HDP ve İP’nin iyi niyetli olmadıklarını söyledi. Subaşı sözlerini şu şekilde sürdürdü; “CHP, HDP ve İP yasanın kapsamının genişletilmesini istiyor. Mecliste açıkça bu olmadığı takdirde “Biz bu çalışmaları engelleyici eylemleri yapacağız” dediler.

Teröristlere af isteyen HDP'ye, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurucusu olduğu CHP de destek verdi. CHP kanunda belirtilen gazetecilik vasfını kullanarak terör suçu işleyen gazetecilerin eklenmesini, İP ise KHK ile tutuklananların ceza infaz yasasına eklenmesini istedi.

Bugün ki meclis görüşmeleri sosyal izolasyon gereği bir koltuk boş bırakıldı. Bu 3 parti istedikleri olmayınca toplantı yeter sayısı talep edip salonu terk ettiler.

Cumhur ittifakı olarak AK Parti ve MHP bu infaz yasasının biran önce çıkması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

 

CANBEY’DEN CUMA MÜJDESİ

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey de, AK Parti ve MHP'nin uzun süre çalışarak fikir birliğine vardığı ceza infaz yasasının af özelliği taşımadığını hatırlatarak koronavirüs tedbirleri kapsamında cezaevlerinin biraz daha rahatlaması için şartlı ceza indirimine gidildiğinin belirtti.

Canbey, düzenlemenin net çizgiler içerdiğini ifade ederek özetle şunları söyledi “Cezaevlerinde binlerce kişi infaz indirimi bekliyor. Biz yarın sosyal izolasyonu bir kenara bırakarak tüm vekillerimiz ile parlamentoda yarın yerimizi alacağız. Ve toplantı yeter sayını elde ederek 70 maddeden oluşan bu infaz yasasının birkaç gün içinde çıkarılmasını sağlayacağız.

Cuma günü bu yasasının meclis görüşmelerinin tamamlanmasını bekliyoruz. Ceza infaz yasasının alt yapısı hazır ve düzenleme net çizgiler içeriyor. Terör suçları, istismar suçları, kadına şiddet, uyuşturucu ve kasten cinayet düzenleme dışında bırakıldı.

HDP, CHP ve İP engellemesine rağmen Cumhur ittifakı olarak Ak Parti ve MHP bu yasanın en kısa zamanda çıkması için elinden geleni yapacak ” dedi.