Türkiye'de yerli otomobil üretebilmek için birlikte çalışma kararı alan şirket ve kuruluşlar Kasım 2017'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı.

      25 Haziran 2018'de Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu.

      Bu amaçla Anadolu Grubu (%19), BMC (%19), Kök Grubu (%19), Turkcell (%19), Zorlu Holding (%19) ve TOBB (%5), bir araya geldiler.

      Ekim 2019'da şirket merkezi, İstanbul'dan Gebze-Kocaeli'ne taşındı.

      Prototip araç, 27 Aralık 2019'da Gebze'de Bilişim Vadisi'nde gerçekleştirilen etkinlikte ilk kez tanıtıldı.

      TOGG'un elektrikli otomobil üretimi için Gemlik- Bursa'da 22 milyarlık maliyetle fabrika kuracağı açıklanarak, 21 Mayıs 2020'de fabrika için ilk kazma vuruldu.

      Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait dev arazi, denize sıfır durumda. Arazinin hemen yanı başında ise liman yer alıyor. Liman sayesinde araçların sevkiyatının deniz üzerinden rahatlıkla yapılması da planlanıyor. Şehir merkezine 10 dk. mesafede bulunan arazinin, Osmangazi Köprüsü'ne mesafesi ise yaklaşık 60 km.

      Koronavirüs nedeniyle ertelenen temel atma töreni için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Haziran ayını işaret etmişti.

      Kamu-Özel ortaklığında hayata geçirilecek olan fabrika, yılda 175 bin adet üretim kapasitesine sahip olacak. 2022 yılından itibaren üretime başlayacak olan fabrikada, 2023 yılında 2.420, 2032 yılına kadar da 4.323 kişi çalışacak. Yedek parça ve yazılımsam destekler ile doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 20 bin kişiye iş kapısının açılacağı tahmin ediliyor.

      Proje, birçok yazar ve uzman tarafından çeşitli nedenlerden dolayı eleştirildi.    

      Türkiye'nin araç üretme eksiği bulunmasa da elektrikli otomobiller için yeterli altyapıya sahip olmadığı ve fabrikası henüz kurulmamış bu aracın 2 yıl içinde tamamlanmasının zor olduğu iddia edildi.

      Elektrikli SUV segmenti ile karşılaştırılarak aracın fiyatının sıradan vatandaşlar için çok yüksek olacağı tahmin edilse de aracın henüz açıklanmış bir fiyatı yok.

      Aracın, 2017 yılında Pininfarina tarafından tanıtılmış olan Hybrid Kinetic K550 SUV konseptine benziyor olması ve İtalya'da üretilip getirilmesi negatif söylem yaratsa da aracın Pininfarina'nın konseptiyle benzerliğini kabul eden CEO Karakaş, buna rağmen araçların birebir aynı olmadığını, ifade etti.

      TOGG’dan 2 yıllık sürede akılda kalanların özeti, şimdilik bu ...

      Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.