CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘’Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi’’ projesiyle 21 ilde çiftçilere ekim yapılması için buğday, arpa, kuru fasulye, mercimek, mısır, ayçiçeği ve çeltik gibi ürünlerin tohumlarının yüzde 75’ini hibe edeceğini ancak tarımsal üretimde önemli bir yer tutan Balıkesir ilindeki çiftçilerin bu destekten yararlanamayacağını belirtti.

Balıkesir’in Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘’hibe tohum desteği’’ projesinde kapsam dışı bırakılmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin, “Balıkesir, yem bitkileri, yeşil ot, tahıl, sebze ve meyve gibi birçok ürünün üretiminde ülkemizde ilk sıralarda yer alıyor. Şuan da Balıkesir’de ekilmeye müsait birçok arazi bulunuyor. Fakat Bakanlık bu arazileri değerlendirmekten kaçınıyor. Balıkesirli çiftçilerimiz bir kez daha yalnız bırakılıyor. İçinde bulunduğumuz ekonomik kriz ortamında, Balıkesir ve diğer illerimizin bu projeden hangi gerekçelerle kapsam dışı bırakıldıklarına anlam veremiyoruz” dedi.

ÜRETİM SEFERBERLİĞİ
Hükümetin son yıllara izlemiş olduğu tarım politikalarının çiftçiyi olumsuz anlamda etkilediğini hatırlatan CHP’li Şahin, “COVİD-19 salgını sonrası çiftçilerimiz borçlarından dolayı adım atamaz hale geldi. Ekonomik dar boğazdan geçtiğimiz şu günlerde, gelecekte temel gıda sıkıntısı yaşamamamız adına ülke çapında yerli tarım üretimini yüksek seviyelere çıkartmalıyız. Hububat, baklagil ve yağlı tohumlu bitkiler gibi stratejik öneme sahip ürünlerin ülke çapında ekiminin acilen yaygınlaştırılması ve tüm çiftçilerimizin il ayrımı yapılmaksızın üretim seferberliğine yönlendirilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.  HABER MERKEZİ