Balıkesir AK Parti Milletvekilleri Av. Belgin Uygur ve Dr. Mustafa Canbey Balıkesir Genç İşadamları Derneği (BAGİAD)’ni ziyaret etti.

 

Canbey ve Uygur’un ziyaretinde önceki gün İdlib’te rejim unsurları tarafından yapılan yoğun topçu atışları sonucunda şehit düşen kahraman askerlerimize Allah’ta rahmet, aile ve yakınlarına başsağlığı, yaralı askerlerimize acil şifalar dileyerek, bir daha böyle bir acı yaşanmaması konusunda temennide bulunuldu.


MİLLETVEKİLİ UYGUR: “ZOR BİR COĞRAFYADAYIZ”
BAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Bilcanlı karşılıklı olarak tanışmanın ardından milletvekillerine dernek ve faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Ülke gündem ve ekonomisine dair değerlendirmelerde bulunulan ziyarette; geçmişte pek çok kriz ve zorlu dönemin başarılı bir şekilde atlatılarak daha güçlü bir ekonomiyle mevcut duruma gelindiğinin altını çizen Milletvekili Av. Belgin Uygur, “Bizler zor bir coğrafyadayız ve son dönemde yaşanan olaylardan dolayı da zor zamanlardan geçiyoruz. Dünyanın en büyük ekonomisi tarafından hedef alındığımız şu günlerde malumunuz ki ticaretimizi canlandıran İran, Irak, Mısır ve Suriye gibi ülkeler şuan yangın yeri. Fakat milletimizin dirayetli duruşu sayesinde tüm olumsuzluklara rağmen yıkılmadan ayakta duran bir ülkeyiz. İnşallah içinde bulunduğumuz süreci en kısa sürede atlatacağız” dedi.

“CORONA VİRÜSÜ FIRSATA ÇEVRİLMELİ”
Türkiye’nin 2018’in ortasından başlayarak 2019’un sonuna kadar iç ve dış sebeplerden dolayı çok yoğun ve zor bir dönemden geçtiğini ifade eden Başkan Emrah Bilcanlı ise son iki yılda yaşanan  olaylara rağmen alınan sıkı önlemlerle faiz oranlarının %40’lardan %10’lara kadar tahmin edildiğinden daha kısa bir sürede düştüğünü söyledi. Başkan Bilcanlı, “Şuan ki piyasanın en büyük sorunu nakit sıkıntısıdır. İnşaat ve otomotiv sektörlerine verilen desteklerle bununda kısa zamanda aşılacağına inanıyoruz. Amerikan merkez bankasının son zamanlarda piyasaya sürdüğü ve süreceği 750 milyar dolar civarındaki paradan Türkiye’ye sıcak ve soğuk yatırım olarak para girişi sağlayabilirsek, ülke ekonomimizin daha iyi duruma geleceğine inanıyoruz. Bunun yanında Çin’ deki corona virüsünden dolayı yaşanan krizin ülkemiz tarafından fırsata çevrilmesi gerektiğini de düşüyorum. Avrupa ile daha sıkı ilişkiler kurarak bu krizi fırsata çevirebiliriz. Avrupa’nın ve Dünya’nın en iyi tedarikçilerinden biri olabiliriz. Birlikte hareket edersek yapamayacağımız hiçbir şey yok, yeter ki bizler iş dünyası olarak çok iyi kenetlenelim ve arkamızdan alacağımız destek rüzgârını hissedebilelim” dedi.

MİLLETVEKİLİ CANBEY: “TÜRKİYE BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK”
BAGİAD ziyaretinde konuşan AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey ise Türkiye’nin bulunduğu konumdan dolayı çok şanslı olduğunu ve Dünya’nın her yerini etkileyebildiğini söyledi. Mustafa Canbey, “Kısa vadede kriz veya savaşın yaşanmaması durumunda, istikrarlı bir şekilde yönetilmeye ve kendimize güvenerek çalışmalarımıza devam edersek 10 yıl sonra dünyada, ekonomisiyle saygınlık kazanarak öne çıkan bir ülke olabiliriz. Bu bağlamda her daim dik duruşa sahip olan ülkemiz, gün geçtikçe pozitif yönde gelişmesini sürdürerek hızlı bir şekilde büyümeye devam edecektir” dedi.

OSB GELİŞİYOR..
YÖRSAN TEKRAR İŞ DÜNYASINA KAZANDIRILACAK..
AK Partili Vekiller Canbey ve Uygur, BAGİAD ziyaretinde genç işadamlarının Balıkesir OSB’nin genişletilmesi, OSB’deki arıtma tesisinin büyütülmesi ile Yörsan ve hızlı trenin getirilmesi hakkındaki gelişmeleri sorması üzerine; OSB’nin genişletilmesi ile ilgili olumlu çalışmaların sürdürüldüğünü, sanayiye yapılacak yatırımların artmasıyla paralel olarak alım gücünün artacağı akabinde ekonominin de giderek canlanacağını vurguladılar. Yörsan ile ilgili olarak kurulan temas ve çalışmalar sonucunda olumlu gelişmelerin yaşandığı, şehrin dinamiği halinde olan kuruluşun tekrar iş dünyasına kazandırılması için her türlü gayretin gösterildiği ifade edildi.

HIZLI TREN BALIKESİR’E GELECEK
Mustafa Canbey, Yüksek Hızlı Tren (YHT)  tren hattının Bandırmadan-Balıkesir’e doğru uzatılması konusunu yakından takip ettiklerini belirtti. Canbey, üst makamlar ile sürekli diyalog halinde olduklarını ve görüşmelerin olumlu yönde ilerlediğini söyledi.

BALIKESİR’E PEYNİR MÜZESİ
BAGİAD ziyaretindeki görüşmede; kendiliğinden marka olmuş birçok ürünün bulunduğu Balıkesir’de son dönemde eksikliğinin fazlasıyla hissedildiği Peynir Müzesinin kurulması ve fuar alanlarının oluşturulması için bir an önce gerekli çalışmalara başlanması gerektiği yönünde ortak görüş birliğine varıldı. Ziyaret, Balıkesir’i etkileyecek her türlü konuda siyasetin bir kenara bırakılarak asgari müşterekte buluşulmasının önemine değinildiği karşılıklı iyi dilek ve temennilerin ardından sonra erdi. HABER MERKEZİ