Okullar şubat tatili yada yarı yıl tatiline giriyor. Karne sevinci Cuma günü. Notları iyi olanlar sevinirken, kırık olanlar da üzülecekler. Burada velilere çok iş düşüyor. Notları düşük olanlar ailelerinin tepkisiyle karşılaşınca psikolojileri bozulacağından, ailelerin daha anlayışlı yaklaşmaları gerekiyor.

Telafisi mümkün. Çocuklara usulünce ders çalışmaları gerektiği anlatılıp aşırı tepki göstermemeliyiz. 2. Yarı yılda kırık notları yükseltmenin mümkün olabileceğini, çalışmak gerektiğini iyice anlatmak yerinde olur. Dövmek, sövmek, çözüm değil. Aksine çözümü zorlaştıran etkenler. Çocukların yarış atına benzetilmeleri, hepsinin en yüksek notu almalarının beklenmesi tehlikeli bir beklentidir.

Karneye yansıyacak not aşağı yukarı belli olmuştur. Dolayısıyla da bu saatten sonra artık pek bir şey yapılamaz. Hedef yılsonundaki karneye yüksek notların gelmesi için 2. Yarıyılda çok çalışmak olarak belirlenip; karneye Cuma günü yansıyacak düşük notlarla ilgili konuyu kapatmak ve yeni döneme hazırlanarak sorunu gidermek doğru olandır.

Çocuklar kendi akranları, sınıf arkadaşları ile rekabet halindeler. Birbirlerinin notlarıyla ilgili yorumlar yapmaktalar. Bu işe bir de aileler girer ve tepkiler sert olursa, çocuklar çaresiz kalacağından, ailelerin anlayış göstermelerini istiyorum. Neticede ilkokul, ortaokul, lise, üniversite derken ömrümüzün neredeyse 4/1’ini okuyarak geçiriyoruz. Okul maratonu bitince her şey normale girmiyor. Bu kez de iş aş ve eş mevzuları sıraya giriyor. Sonra başka sorunlar. Bu nedenle geçecek notu almak ve çok aşırı beklentiye girmemek hayal kırıklıklarını azaltacaktır. Şimdiden karnelerin çocuklarımıza hayırlı olmasını diliyorum.

Saygılarımla.