Kuzey Atlantik Antlaşması'na dayanarak kurulan NATO (North Atlantic Treaty Organization) uluslararası b1r askeri ittifaktır.

      Montrö Boğazlar Sözleşmesi, Türkiye Cumhuriyeti'ne; İstanbul ve Çanakkale Boğazları üzerinde tam kontrol hakkı veren, savaş gemilerinin geçişini düzenleyen ve Karadeniz'e kıyısı olmayan ülkelere ait savaş gemilerinin geçişini sınırlandıran, 1936 yılında imzalanmış b1r sözleşmedir.

      Türkiye, Rusya ve Ukrayna; Karadeniz’de kıyısı olan 3ç devlettir.

      2014 yılında, Rusya yanlısı olan Ukrayna hükümeti; Avrupa ile yakın ortaklık anlaşmasından vazgeçti ve yüzünü Rusya’ya çevirdi.

      Sonrasında batıda bulunan devletlerle iş birliğini savunan yeni Ukrayna yönetiminin Rusya’ya sırt çevirmesi sonucunda Kırım ve geniş kömür rezervlerine sahip Ukrayna’nın Doğu bölgesindeki Donbas, işgal edildi.

      Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Donbas’ta yeni bir savaş başlatmaya yönelik herhangi bir girişimin Ukrayna’yı yok edebileceğini söylemesi başka söze gerek bıraktırmayan cümlelerdi.

      Rusya’nın ne yapabileceği, tarafları bölmüş durumda. Bir kısmı Rusya’nın çoğunlukla güç gösterisi yaptığını ve saldırısını yenilemeye istekli olmadığını diğer kısmı da Putin’in ‘yeni başkan’ Bide’nı yoklamayı amaçladığını söylüyor.

      Bu arada gözden kaçırılmasın! NATO üyesi olan Türkiye’ye verilen yeni bir görev var;

      NATO’nun Karşılama Kuvveti’nin bir parçası olan “Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Gücü” (VJTF) görevi, Trakya’da konuşlu bulunan 66’ncı Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’na verildi.

      12 Nisan Pazartesi günü, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Türkiye’ye gelecek.

      Türkiye ve Ukrayna arasında imzalanan silah anlaşmaları var.

      Kuzeyimizde tırmanan NATO-Ukrayna-Rusya gerilimde, Türkiye ne yapacak?

      Sıcak bir çatışmanın devamında çıkacak Ukrayna-Rusya savaşında, 66’ncı Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı ne yapacak?

      Türkiye, test eden mi yoksa test edilen mi olacak?

      Arabulucu olmak gerekiyor ama nasıl?

      Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.