Yakın zamanda yeniden Fenerbahçe camiasının gündeme getirdi bir konudur. Türkiye profesyonel ligi 1959 yılında kurulmuştur. Bu yılda önce oynanan ligler (1958 ve 1957 de profesyonel kabul edilir) profesyonel nitelik taşımamaktadır. Fenerbahçe camiasının gündeme getirdiği konu ise Türkiye profesyonel liginin kurulmadan önce kazanılan şampiyonlukların da profesyonel sayılması gerektiğidir.

Yanlış anlaşılmasın o dönem kazanılan şampiyonluklar zaten kabul edilmektedir. Fenerbahçe’nin de bu dönem oynanan liglerden ve müsabakalardan elde ettiği 9 şampiyonluk tescillidir fakat profesyonel nitelik taşımamaktadır ve benim görüşüme göre taşımaması da gerekmektedir.

Bu durumun 2013’ten sonra yeniden gündeme gelmesinin sebebi de bilinmemektedir. Zaten başarısız olmuş bir başvurunun ardından bu kadar diretmek anlamsız bir uğraştır. Yani 1923 tarihinden beri mücadele etmiş ve bölgesel liglerde başarı kazanmış takımların başarılarının varlığı zaten kabul edilmektedir ve bu başarıların profesyonel düzeyde değerlendirilmesi gerektiği görüşünün geçerlilik kazanması da zor bir durum olarak görülmekte benim açımdan.

1923 ve sonrası dönemlerde Türk kulüplerinin Türkiye’de düzenlenen turnuvalara katılmama gibi durumları da olmuştur. Beşiktaş takımının Türk takımlarını temsil amacı ile ABD’de düzenlenen bir turnuvaya katılması da buna bir örnektir.

Sonuç olarak Fenerbahçe hali hazırda futbol dalında 28 şampiyonluğa ulaşmış bir spor kulübüdür fakat bu şampiyonlukların 19’u profesyonel nitelik taşımaktadır ve bence bu şekilde de kalmalıdır.